1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
atroni [7]
3 years ago
12

Samuel solved the equation h - 234 = 1,192 and found the solution to be h = 958. Is he correct? If not, why not?

Mathematics
1 answer:
prohojiy [21]3 years ago
4 0

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

h -234 = 1,192

-234 is a negative and if you add a negative number with a positive you have subtract and the remaining is your answer.

1,192+234=1,426

1,426-234=1,192

h=1,426



You might be interested in
Misty is buying a house for $385,000. She is financing $345,500 and obtained a 15 year fixed rate mortgage with the 4.875% inter
Nikitich [7]
345500=pmt[(1-(1+0.04875/12)^(-12×15))/(0.04875/12)]
Solve for pmt
Pmt=2709.75
3 0
3 years ago
What is the product of (5× + 1)(5x - 1)?
padilas [110]

we are given

(5x + 1)(5x - 1)

we can distribute it

5x*5x-1*5x+1*5x-1*1

25x^2-5x+5x-1

now, we can simplify it

25x^2-1...............Answer

6 0
3 years ago
How do you write 8 million, 6 ten-thousan, 3 hundred ,9ones?
erica [24]

8,610,309 should be it

3 0
2 years ago
Plz help me -5(y+2)<60
kkurt [141]

Answer:

y > -14

Step-by-step explanation:

-5(y+2) < 60

-5y - 10 < 60 (Expand the term on the left)

-5y < 70 (Bring the numbers to the right)

y > -14 (Divide both sides by -5. Note that the inequality sign changes as we are dividing by a negative number)

Hence Answer is <u>y > -14</u>

5 0
3 years ago
Which point is on a line that passes through point R and is perpendicular to line PQ?
aliya0001 [1]
Your answer would be (-4,-8)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • Ollie used 276 bricks to make 6 fence columns. He used an equal number of bricks to make each column. How many bricks did he use
    14·2 answers
  • What is y-4=3(x+3)<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=y%20-%204%20%3D%203%28x%20%2B%203%29" id="TexFormula1" title="y - 4 = 3(
    9·1 answer
  • Simplify -4b + (-9k) -6 - 3b + 12
    9·1 answer
  • What can baby lizards do that baby snakes can't?
    14·1 answer
  • Carissa also has a sink that is shaped like a half sphere. The sink has a volume of 4000/ 3 * π in 3. One day, her sink clogged.
    12·1 answer
  • Solve 3x+4x= totally not free pointz
    14·2 answers
  • Don went to his favorite restaurant and ordered a meal. His bill came out to $15.77. He wants to pay a 15% tip. How much did he
    12·1 answer
  • How many ways can you put the letters in "Utah" in order?
    6·1 answer
  • 25*10to the power of 6 in standard form
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!