1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nana76 [90]
3 years ago
10

Mix coffee machine has been so self or $.72 a pound and beans that sell for $.52 if 110 pounds of beans create and make sure wor

th $.74 a pound how much of it of each mean is you
Mathematics
1 answer:
LiRa [457]3 years ago
3 0
$57.2 dollars for 110 pounds of beans 
You might be interested in
What is the unit price for the cans of lemonade at each of the stores?
zvonat [6]
For shop smart, the price is 48 packs for 9 dollars so you would divide
9 ÷ 48 to find the price for dollars per can which is 19 cents per can
for super save it's saying 48 packs for 10 dollars so divide
10 ÷ 48 and that is 21 cents per can
for price buster it's saying 36 packs for 9 dollars so you would divide
9 ÷ 36 which is 25 cents per can
so Mei Pilar and David should purchase the cans at shop smart since it's cheaper
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I solve this? 408=1/2(b)(17)
seropon [69]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

Given: 408 = \frac{1}{2} \times (b) \times (17)

Now, solving it.

We first open parenthesis which is (b)\times(17) = 17b

Next Multiply both side by 2

⇒ 816 = 17b

Now, we will divide both side by 17

∴ b= 48

5 0
2 years ago
Shannon went bowling with her 2 friends. They paid $2 each to rent shoes and then $4.75 each for every game they bowled. If she
zalisa [80]

Answer: Try 12 games

Step-by-step explanation:

2*3= 6

$4.75 * 12= 57

57+6=63

3 0
2 years ago
DO Y'ALL KNOW THE ANSWER?
marissa [1.9K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

just a guess

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A spherical hot-air balloon has a diameter of 55 feet. When the balloon is inflated, the radius increases at a rate of 1.5 feet
abruzzese [7]

Answer:

The time it would take to inflate the balloon to approximately two-thirds of its maximum volume is approximately 46.90 minutes

Step-by-step explanation:

The given parameters are;

The diameter of  the balloon  = 55 feet

The rate of increase of the radius of the balloon when inflated = 1.5 feet per minute

We have;

dr/dt = 1.5 feet per minute = 1.5 ft/min

V = 4/3·π·r³

The maximum volume of the balloon = 4/3 × 3.14 × 55³ = 696556.67 ft³

When the volume is two-thirds the maximum volume, we have;

2/3 × 696556.67 ft³ = 464371.11 ft³

The value of the radius, r₂ at that point is found as follows;

4/3·π·r₂³ = 464371.11 ft³

r₂³ = 464371.11 ft³ × 3/4 = 348278.33 ft³

348278.333333

r₂ = ∛(348278.33 ft³) ≈ 70.36 ft

The time for the radius to increase to the above length = Length/(Rate of increase of length of the radius)

The time for the radius to increase to the above length ≈ 70.369 ft/(1.5 ft/min) ≈ 46.90 minutes

The time it would take to inflate the balloon to approximately two-thirds of its maximum volume ≈ 46.90 minutes.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Anita’s vegetable garden is 21 square feet larger than Fred’s vegetable garden. Anita and Fred decide to pool their money togeth
    13·1 answer
  • HURRRRYYY 20 PTS<br> What is the midpoint of CD?
    8·2 answers
  • Natasha's dorm room is shaped like a triangle. The college brochure says it has an area of 875 square feet. The room is 35 feet
    10·1 answer
  • Answer Choices: a) slope=-3 b)slope=-1/3 c)1/3
    8·1 answer
  • How is the graph of y = - 4x2 – 5 different from the graph of y = -4x2?
    12·1 answer
  • A manager wants to gauge employee satisfaction at a company. She hands out a survey questionnaire to everyone in the human resou
    9·2 answers
  • Find slope or line grab
    13·1 answer
  • Can anyone please help me with this with an explanation
    5·2 answers
  • 3× - 2y = 13, 2x +2y =0​
    7·1 answer
  • 6. Meena’s family had a pizza for dinner. The pizza was cut into 8 equal pieces. Meena ate 1 piece, her brother ate 2 pieces, an
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!