1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mandarinka [93]
3 years ago
8

2. BT bisects ZABC. MZABT = 4x-16 and m CBT = 2x + 6 Find MZABT.

Mathematics
1 answer:
Paladinen [302]3 years ago
6 0

Answer:

The measure of angle ABT is 28°

Step-by-step explanation:

* Lets revise the bisector of a angle

- If a ray bisects and angle that mean the ray divide the angle into

 two equal parts in measure

- Ex: if the ray BD bisects angle ABC, then the measure of angle ABD is

 equal to the measure of angle CBD

* Lets solve the problem

∵ BT bisects ∠ABC

∴ m∠ABT = m∠CBT

∵ m∠ABT = 4x - 16

∵ m∠CBT = 2x + 6

- Equate the two values

∴ 4x - 16 = 2x + 6

- Lets solve the equation by subtracting 2x from both sides and

 adding 16 to both sides

∴ 4x - 2x = 6 + 16

∴ 2x = 22 ⇒ divide both sides by 2

∴ x = 11

- Lets find the measure of angle ABT

∵ m∠ABT = 4x - 16

- Substitute x by 11

∴ m∠ABT = 4(11) - 16 = 44 - 16 = 28°

* The measure of angle ABT is 28°

You might be interested in
Brainliest + Points!
andre [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

since you are already given the formula just plug in the numbers.

the only tricky part is r=rate must be in decimal form!!!

I=4,000(.035)(2)

I=280 (answer)

8 0
4 years ago
Please help everything you need is on the picture.
satela [25.4K]
She would need to buy 75% of the dress Bc 100%-25% is 75%
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of oranges varies directly as the number of oranges sold. If 8 oranges cost $10.40, how many oranges can be bought for
alexdok [17]

Answer:

26

Step-by-step explanation:

if you can get 8 oranges for 10.40 then divide 10.40 by 8. you can get each orange for 1.3. you need to know how many oranges you can get for 33.8 so divide that by 1.3 and you get 26

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe calls for 32 ounces of orange juice. How many cups of juice would you need for the recipe?
Andru [333]
The answer to your question is that there are 32 ounces in 4 cups
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement is about determining 1/10 divided 5 is true?
Viktor [21]

Answer: 1/50 or C

Step-by-step explanation:

I did the test :D

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (b) After how many complete years will a starting capital of RM5 000 first exceed RM10 000 if it grows at 6% per annum?
    6·1 answer
  • On Wednesday at camp, Samuel went for a hike at 6:30 A.M. The hike took 2 hours and 15 minutes. As soon as he got back from the
    11·2 answers
  • What is the equation
    13·1 answer
  • Find the area of the triangle.<br><br> [? ] ft2<br> Don't round
    6·2 answers
  • plzz help with this one last problem ill give you the brainless answer if you give me the answer for sure and I promise I won't
    14·2 answers
  • A pie costs $12.55. If it has a diameter of 12 inches what is the cost per square inch of the pie.
    6·1 answer
  • Give your answer as a mixed number
    10·1 answer
  • consists of a formula a^2+b^2=c^2 which is used to figure out the value of (mostly) the hypotenuse in a right triangle. The a an
    10·2 answers
  • If Melanie jogs 12.8 miles in 4<br> days, what is her mileage per<br> day?
    8·1 answer
  • Please help I don't know how to do this
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!