1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Free_Kalibri [48]
3 years ago
15

a family pass to the amusement park costs $54.using the distributive property , write an expression that can be used to find the

cost in dollars of 8 family passes
Mathematics
2 answers:
Nonamiya [84]3 years ago
7 0
  • see ok like you cant get 54 with eight so like 8 x 6=48 k so use one of a distributive property you know of k  so do 8 x 54 is what find you answer and right it down example: hint its a answer to ur question :identity property 432 x 1 is 432 identity property is one of your distributive property simple done boom.!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mandarinka [93]3 years ago
4 0
9 x 6 = 54 is this right I'll do distributive property next time
You might be interested in
In a study published on January 31, 2011 in The Proceedings of the National Academy of Sciences, researchers randomly assigned 1
Kaylis [27]

Answer:

d.

Step-by-step explanation:

Hello!

The objective of this test is to know if aerobic exercise modifies hippocampus activity. A random sample of 120 elderly men and women was taken and divided into two groups.

Group 1: Walked around a track three times a week.

Group 2: Did a variety of less aerobic exercises, including yoga and resistance training with bands.

After a year their brains were scanned showing that group 1 had an increase of 2% in their hippocampus and group 2 showed a decrease of 1.4%

a. True, this type of observational study can be the prelude to a more formal statistical study.

b. True, the explanatory variable is "type of exercise", it's the variable that the investigator suspects influence the hippocampus volume.

c. True, the objective of this experiment is to test if there is any modification on hippocampus volume, that's why the volume of the hippocampus was measured, before and after a year of exercise.

d. False, this is an observational study, you cannot establish a causal relationship between the two variables. Just inform you that there seems to be an association. To be able to generalize the results to all elderly population you need a more formal statistical experiment to support your conclusions.

I hope it helps!

5 0
3 years ago
Plz help me tyyysmmm
ch4aika [34]

Answer:

60 \sqrt{2}

7 0
3 years ago
Write 31/50<br> As a percentage and a decimal
swat32
Divide 31 by 50 and that will give you .62 move the decimal point two places to the right and that gives you 62%. :)
3 0
3 years ago
On a coordinate plane, Point W is 5 units from the origin. If Point W is located at (3, y), which of these is a possible value f
Ray Of Light [21]

Answer:

W (3 , 4) or W (3 . -4)

Step-by-step explanation:

W (3 , y), origin (0 ,0)

WO = √(3-0)²+(y-0)² = √9+y²

WO = 5

√9+y² = 5

9+y² = 25

y² = 16

y = ± 4

W (3 , 4) or W (3 . -4)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What percent is equivalent to 0.25?
drek231 [11]

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • X +4= 2x I need help
    6·2 answers
  • Julian puts 3.5 gallons of gasoline in his tank.If this is 14% of the total volume of his tank how many gallons of gasoline can
    12·1 answer
  • B)<br> Write down, in words, the number 65 405.
    10·2 answers
  • The Ruiz family is exchanging euros for US dollars. The exchange rate is 1 euro equals 1.35261 USD. Since the Ruiz family knows
    15·1 answer
  • Jesse sold cupcakes and cookies yesterday. Each cupcake sold for $1.50 and each cookie sold for $0.25. At the end of the day, Je
    12·1 answer
  • the hiking club plans to go camping In a state park where the probability of rain on any given day is 0.7. which expression can
    9·1 answer
  • A company that makes hair-care products had 8,000 people try a new shampoo. Of the 8,000 people,64 had a mild allergic reaction.
    7·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • Jose bought a piece of fabric that was 5.6 meters long. From that, he cut 0.4
    10·2 answers
  • Suppose that 11% of people own dogs. If you pick two people at random, what is the probability that they both own a dog
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!