1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wariber [46]
3 years ago
8

Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce

Mathematics
1 answer:
Naddika [18.5K]3 years ago
8 0
The answer is .40 cents 
You might be interested in
You are working for a catering company and have
garri49 [273]

Step-by-step explanation:

500-350=150, you have 150 to buy bottles with

150÷1.20=125

you can buy 125 bottles with 350 left over

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
If ZMK APY, m M = 112 ° , m Y = 41 ° , m K = (13x 37) ° , and m A = (2y + 7) ° , find the values of x and y.
Lunna [17]

Answer

13x-37=112

13x =149

X=11.4

2y+7=41

Y=24

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Answer: d
Ede4ka [16]
Tyyuhhtffiiugfdeertfvvb
8 0
3 years ago
Mia buys a watch while visiting her cousin in California. The sales tax in California is 10.25%.
netineya [11]

Answer:

  • $400

Step-by-step explanation:

<u>Let the watch price be x, then we have:</u>

  • 10.25% of x = 41 or
  • 0.1025x = 41

<u>Solve for x</u>

  • x = 41/0.1025
  • x = 400
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What number should be added to 78to get a sum of 97
aalyn [17]

THE ANSWER TO THAT PROBLEM IS SIMPLY 175

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Circle O has a center at (-2, -2) and a diameter of 10 units. What point lies on circle O?
    13·1 answer
  • The cost to rent an instrument is $65 for the first month. It costs $30 for each additional month,x, that the instrument is rent
    6·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%7B8%20%7D%5E%7B2%7D%20%20%2B%20%20%7B10%7D%5E%7B3%7D%20%20%5Cdiv%20%20%7B5%7D%5E%7B2%7D%20
    12·1 answer
  • Write an explanation of how to change a number in decimal notation to scientific notation.
    10·1 answer
  • You invest $2,800 in an account that pays an interest rate of 6.5% compounded continuously calculate the balance of your account
    10·1 answer
  • write an equation for this situation then Solve it. employee A gets paid $13 an hour .he got paid $591.50 this month. how many h
    9·1 answer
  • A projectile is fired vertically upward, and its height s(t) in feet after t seconds is given by the function s(t)=-16t^2+600t+8
    9·1 answer
  • The equation of this
    12·1 answer
  • Order the angles in the triangle from smallest to largest
    13·1 answer
  • Answer #5 for me . I'll give brainliest !​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!