1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jolli1 [7]
3 years ago
8

Hamid bought 4.5 pounds of strawberries. The total cost of the strawberries was $8.10. How much did each pound of strawberries c

ost?
Mathematics
2 answers:
svet-max [94.6K]3 years ago
7 0

Answer:

1.80

Step-by-step explanation:

ankoles [38]3 years ago
3 0

Answer:

$1.80 per pound

Step-by-step explanation:

divide the cost by the number of pounds of strawberries to get your answer

You might be interested in
Which of the following expressions results in 0 when evaluated at x = 3?
Olenka [21]

Answer:

You need to provide the expressions you have to choose from.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
How do you find the slope? I know y=mx=b but I still dont understand
Novosadov [1.4K]
If you have an equation, then the number before the x is your slope, if you have points, use the equation (y2-y1)/(x2-x1)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What an equation for the translation of y=|x|. 13 unites down
Katen [24]

Answer:

\large\boxed{y=|x|-13}

Step-by-step explanation:

In this question, we're trying to make a new equation.

We know that:

  • We translated 13 units down

When it says down, we know that the y intercept would be changing.

Since there werer no y intercept or beginning point to start with, we know that before we translated, it was at 0.

Since we went down 13 units, we're subtracting 13 units from our original spot.

This means that we're going down -13.

When you put that into an equation, it should look like this:

y= |x| - 13

<h3>I hope this helped you out.</h3><h3>Good luck on your academics.</h3><h3>Have a fantastic day!</h3>
8 0
4 years ago
Mr. McGregor has discovered that a large dog can destroy his entire garden in 2 hours and that a small boy can do the same job i
mash [69]

Answer: -1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A recipe for salad dressing calls for 3 tablespoons of oil for every 2 tablespoons of vinegar. The line represents the relations
Ilya [14]

Answer:

Sorry i also have no idea

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • mr somers had twenty pieces of metal that were all the same length. if each piece of metal was 3 1/5 inches long and he put them
    10·1 answer
  • 7. Point D is reflected across the x-axis. What are the coordinates of its image?
    9·1 answer
  • What polynomial has roots of -6,1, and 4
    8·2 answers
  • BRAINLIEST IF RIGHT FOR SURE
    15·2 answers
  • One day a gir bought 20 first class stamps and 10 postcard stamps for $11.10 another day she spent $47.30 on 80 first class stam
    5·1 answer
  • If you invest $100,000 in an account earning 8% interest compounded annually, how long will it take until the account holds $300
    9·1 answer
  • HELP I NEED HELP ASAP
    8·1 answer
  • Is the graph increasing, decreasing, or constant?
    13·1 answer
  • Write this down in standard form equation: slope = -1, (2, 5)
    6·1 answer
  • Ayy yo who want smok wit me
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!