1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lina20 [59]
3 years ago
6

The total cost of direct materials, direct labor, and factory overhead transferred from the Work-in-Process Inventory account to

the Finished Goods Inventory account during an accounting period is:
a. Normal cost of goods sold.b. Adjusted cost of goods sold.c. Total manufacturing cost.d. Cost of goods manufactured.e. Actual cost of goods sold.
Business
1 answer:
stepan [7]3 years ago
5 0

the cost of the good will be thereb at the same ti e u go to the reustruant and make the payment

You might be interested in
An llc offers personal liability protection while also keeping the advantage of __________.
olchik [2.2K]
The answer that would best complete the given statement above would be option D. An llc offers personal liability protection while also keeping the advantage of PASS-THROUGH TAXATION USER. This is a special structure for business which is used to reduce the effects of double <span>taxation. Hope this answer helps.</span>
7 0
3 years ago
Veltri Corporation is working on its direct labor budget for the next two months. Each unit of output requires 0.77 direct labor
olasank [31]

Answer:

Total direct labor cost= $122,752

Explanation:

Giving the following information:

Each unit of output requires 0.77 direct labor-hours.

The direct labor rate is $11.20 per direct labor-hour.

Production budget:

October= 7,100 units

November= 6,900 units

Minimum hours= 5,480 hours

First, we need to determine the number of hours required for each month.

October= 7,100*0.77= 5,467 hours

November= 6,900*0.77= 5,313 hours

Direct labor budget:

October= 5,480*11.2= 61,376

November= 61,736

Total cost= $122,752

3 0
3 years ago
Jeremy was interested in science and math in school. In college, Jeremy studied to become an ecologist who studies the effect of
Amanda [17]

Answer:

The ways Jeremy can use math and science in his career are:

  • Perform scientific research.
  • In the evaluations and analyzes, he makes of his data collection.

Explanation:

Ecology is the branch of science that studies the interrelationships between organisms and their environment; ecology is an extensive branch by which ecologists can work in the field or laboratories.

Ecologists aim to study the diversity of the ecosystem and study how to make less impact on the environment.

In the case of Jeremy, who was interested in mathematics and science at school, now, being an environmentalist, he would use this knowledge in his scientific research when collecting data from his research. And how to calculate the effect of fertilizer on wildlife this through the analysis and evaluation of its collected data.

I hope this information can help you.

5 0
3 years ago
____________ comprise about 20% of all businesses but account for about 81% of u.s. business receipts.
alisha [4.7K]

Answer:

<u>Corporations </u>  comprise about 20% of all businesses but account for about 81% of u.s. business receipts.

Explanation:

A corporation is kind of a business that is set up by a legal organization headed by a person or several partners together. Examples including Microsoft, Apple Inc. etc

While corporations make up just 20% of registered businesses, they are usually quite larger and have national foot print. They can employ thousands of people, have a number of subsidiary companies and work with hundreds of smaller businesses.

Hence, while they are smaller in number, their impact on the economy is very large.

4 0
3 years ago
Gelb Company currently manufactures 43,000 units per year of a key component for its manufacturing process. Variable costs are $
Mashutka [201]

Answer:

It is cheaper to buy the component. At this level of production by $40,750.

Explanation:

Giving the following information:

Production= 43,000 units

Variable costs are $2.95 per unit

Avoidable Fixed costs= $73,000 per year

Unavoidable fixed costs= $77,500 per year.

The company is considering buying this component from a supplier for $3.70 per unit.

We need to calculate the cost of producing and buying and choose the best option.

Production:

Total cost= 43,000*2.95 + 73,000= $199,850

Buy:

Total cost= 43,000*3.7= $159,100

It is cheaper to buy the component. At this level of production by $40,750.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 2. If a series of severe storms in the Atlantic Ocean drastically significantly disrupted the transatlantic slave trade, which w
    14·1 answer
  • How does a diversified investment portfolio reduce investors' risk of losing money?
    6·2 answers
  • Anytime it is snowing when Joe Commuter gets up in the morning, he misjudges how long it will take him to drive to work. When it
    13·1 answer
  • QUESTION 5 Which of the following is a primary responsibility of the Federal Reserve Bank? Establish monetary policy Collect tax
    11·1 answer
  • The partial worksheet for the Jamison Company showed the following data on October 31, 2019. Income Balance Statement SheetAccou
    10·1 answer
  • An account manager with _____ has the ability to create statements for a budget, compare the budget to the actual income stateme
    12·1 answer
  • Which of the following is not a duty of the California Insurance Commissioner?
    15·1 answer
  • Crane Fabrication allocates manufacturing overhead to each job using departmental overhead rates.​ Crane's operations are divide
    9·1 answer
  • I no longer have a question
    11·2 answers
  • Explain the importance of decision making in management
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!