1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zarrin [17]
3 years ago
14

Keyli and Sabre each read 40 books in one Year , Keyli read 12 non-fiction books, 35% of the books Sabre read was non fiction ,

who read more non fiction books? How many more??
Mathematics
1 answer:
julia-pushkina [17]3 years ago
6 0

Answer: Sabre read the most

Step-by-step explanation:

35% of 40 is 14, which is more than 12

You might be interested in
MATH MATH MATH MATH HeLp
Mila [183]

Answer:

B is the correct option dear .

Step-by-step explanation:

Good luck ^_^

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 4 students on a team for a relay race. How many teams can be made from 27 students?
Lina20 [59]
There can be 6 teams because 
27/4= 6.75
yet there will be 3 students left, so they can be a team ;)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
6(6v +6) - 5 = 1 + 6v<br><br> Need answer with explaination
Tresset [83]

Answer:

v=-1

Step-by-Step Explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of the line that passes through the two given points. (−5,4) and (1,6)
OLga [1]

slope is 1/3

Explanation:\text{The given points: (-5,4) and (1, 6)}

We apply the slope formula:

slope=m\text{ = }\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}\begin{gathered} x_1=-5,y_1=4,x_2=1,y_2\text{ = }6 \\ m\text{ = }\frac{6\text{ - 4}}{1\text{ - (-5)}} \\ m\text{ }=\text{ }\frac{2}{1+5} \\  \end{gathered}\begin{gathered} m\text{ = 2/6} \\ m\text{ = 1/3} \\  \\ \text{Hence, slope is 1/3} \end{gathered}

5 0
1 year ago
A man earns $11.62 for each of the first 36 hours he works in one week and $17.43 in overtime pay for each additional hour he wo
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

21❄️....................

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for y. Then find the values of y that correspond
    7·1 answer
  • What is 36 divide by 837
    7·2 answers
  • Can someone answer the questions and do what is asks please.
    7·2 answers
  • 5. Ashley and John went to a Mexican restaurant. She bought 2 tacos and 3 enchiladas for $8. John bought 4 tacos and 2
    7·2 answers
  • 9,471 divied by 8 and place value chart
    6·1 answer
  • 8 -2<br> —<br> 3p4<br> What is equivalent to the expression?
    9·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​
    11·2 answers
  • Select all ratios equivalent to 20:18.<br> 3:2<br> 18:9<br> 30:27
    15·1 answer
  • HELP ASAP PLEASE A LOT OF POINTS!!! I WILL 5 STAR YOU IF RIGHT
    10·1 answer
  • Which number line shows the solution to the inequality 3x + 3 ≥ 12?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!