1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Westkost [7]
2 years ago
12

Which of the following is the correct action to take when simplifying the expression (x^3)^5

Mathematics
2 answers:
julia-pushkina [17]2 years ago
7 0
(x^a)^b=x^(ab)
multiply them

C
Tasya [4]2 years ago
4 0
C)multiply the exponents
You might be interested in
Solving for y. - y = -2x -5
Effectus [21]

Answer:

y = 2x+5

Step-by-step explanation:

Add y on both sides, this cancels out the y on the left side

add 2x and add 5 on both sides, this cancels out the -2x and the -5 on the left side.

<u>OR </u>

Divide/Multiply both sides by -1, as it will cancel out the negatives as two negatives make a positive.

If you needed a value for y, more info is needed.

hope this helps (:

please rate, thanks !

6 0
2 years ago
In​ 2009, the national debt of a government was about ​$10.5 trillion. Using 308.0 million as the population for that​ year, abo
Katarina [22]

Answer:

34091 dollars per person

Step-by-step explanation:

In order to answer the question, you have to divide the amount of debt by the amount of population to obtain the amount of dollars per person.

The debt was $10.5 trillion. A trillion is a thousand billion  (1000 multiplied by a billion which is 10^{9} in scientific notation)

1000=10^{3}

One trillion is (10^{3})(10^{9})=10^{12}

The debt is: $ 10.5 x 10^{12}

The population is scientific notation is: 308.0 x 10^{6}

Dividing the amount of debt by the amount of population:

\frac{(10.5)(10^{12})}{(308.0)(10^{6})}=\frac{(10.5)(10^{12-6})}{308.0}=\frac{(10.5)(10^{6})}{308.0}

Simplifying and expressing it in standard notation:

34090.9 dollars per person

Rounding to the nearest dollar:

34091 dollars per person.

4 0
3 years ago
Ten children ran a lemonade stand all summer. They made $485. If they split the money evenly, how much will
Dmitrij [34]

Answer:

$48.5

Step-by-step explanation:

There are ten children and the total made is $485. So:

485/10 = $48.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 2-pint carton of chocolate milk costs $0.88. What is the price per cup?
Amanda [17]

Answer:

$0.22

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
A square pyramid is shown below:
GREYUIT [131]

Answer:

I do not see the picture, but if the following measurements are correct, then you have your answer!

The sides of the square base are labeled 0.9 foot. The height of one of the triangular sides is labeled 4 feet

Step-by-step explanation:

  1. 8.01 ft^{2} or 8.01 square feet
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The formula C=kmt is used to find the number of calories a person burns during exercise, where m is the person’s weight in pound
    8·1 answer
  • The supplement of an angle is 126ْ more than twice its complement. The measure of the angle is:
    5·2 answers
  • What is the polar form of the equation? x^2+(y+5)^2=25
    15·1 answer
  • I need help! is due today. ;An animal shelter houses only cats and dogs, and there are 25% more cats than dogs. If there are 40
    12·1 answer
  • George usually takes 1.5 hours to mow his neighbor’s grass and trim the bushes. Today he has only 0.75 of the usual amount of ti
    14·2 answers
  • Enter the correct answer in the box.
    7·1 answer
  • Jack and Jill fetched 24 pints of water in their bucket. Jill drank a tenth of this, jack a quarter. They gave three eighths to
    11·1 answer
  • It takes 2 1/3 hours to paint a wall. How long will it take to paint 7 walls at this rate?
    14·1 answer
  • Can someone please help for 3/4
    5·1 answer
  • 2px3qx5r someone answer please
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!