1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ugo [173]
3 years ago
5

Which of the statements below are correct regarding cost of goods sold?

Business
1 answer:
Leona [35]3 years ago
3 0

Answer:Cost of goods sold is the expense of buying and preparing merchandise.

Explanation:

You might be interested in
A store offers packing and mailing services to customers. The cost of shipping a box is a combination of a flat packing fee of $
strojnjashka [21]

Answer:

equation will be 2x+5

Explanation:

We have given the cost of shipping box = $5

Flat packing fee = $5

As given, the cost of shipping a box is based on its weight in pounds so it is variable

And a flat rate of $5 for packing. This means $5 is common for each parcel that will be sent. Only the weight will vary.

So the equation will be 2x+5

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The industry-low, industry-average, and industry-high cost benchmarks on pp. 5-6 of the latest issue of the glo-bus statistical
Likurg_2 [28]
<span>the industry-low, industry-average, and industry-high cost benchmarks on pp. 5-6 of the latest issue of the glo-bus statistical review 

ANSWER: 
</span><span>are worth careful scrutiny by the managers of all companies because when a company's costs for one or more of the cost benchmarks are deemed "out-of-line," managers need to initiate corrective actions in the next decision round. </span>
5 0
3 years ago
The following selected information was extracted from the 20x1 accounting records of Lone Oak Products:
joja [24]

Answer:

1. $513,000

2. $913,200

3. $926,400

4. $154,420

5.11340 Units

Explanation:

1. Calculation for Lone Oak’s manufacturing overhead for the year.

Manufacturing overhead

Indirect labor 109,000

Building depreciation (80000*75%) 60,000

Other factory cost 344,000

Manufacturing overhead $513,000

2. Calculation for Lone Oak’s cost of goods manufactured.

First step is to calculate the Direct material used

Direct material used = 15,800+175000-18200

Direct material used= 172,600

Second step is to calculate the Total manufacturing cost

Total manufacturing cost = 172,600+254,000+513,000

Total manufacturing cost= 939,600

Now let calculate the Cost of goods manufactured

Cost of goods manufactured = 35,700+939,600-62100

Cost of goods manufactured = $913,200

3. Compution for the company’s cost of goods sold.

Cost of goods sold = 111100+913,200-97900

Cost of goods sold = $926,400

4. Calculation to Determine net income for 20x1, assuming a 30% income tax rate.

Net income :

Sales 1495000

Cost of goods sold -926,400

Gross profit 568,609

Selling and administrative expense (133000+20000+195000) 348000

Profit 220,600

Tax 30% 66,180

Net income $154,420

(220,600-66,180)

(25%*80,000=20,000)

5. Calculation to Determine the number of completed units manufactured during theyear.

No of unit completed = 1190+(1,495,000/$130 per unit)-1350

No of unit completed =1190+11500-1350

No of unit completed = 11340 Units

7 0
3 years ago
Perpetual Inventory Using LIFOBeginning inventory, purchases, and sales data for prepaid cell phones for May are as follows:Inve
Ivan

Answer:

<u>Date                                      Purchases                    Sales        </u>

May 1                                1,550 units at $44

May 10                                720 units at $45

May 12                                                                    1,200 units

COGS                                                                  (720 x $45 = $32,400)

COGS                                                                  (480 x $44 = $21,120)

TOTAL COGS FOR MAY 12 SALE                       = $53,520

Inventory after sale        1,070 units at $44

May 20                             1,200 units at $48

May 14                                                                      830 units

COGS                                                                  (830 x $48 = $39,840)

TOTAL COGS FOR MAY 14 SALE                       = $39,840

Inventory after sale         1,070 units at $44

                                          370 units at $48

May 31                                                                    1,000 units

COGS                                                                  (370 x $48 = $17,760)

COGS                                                                  (630 x $44 = $27,720)

TOTAL COGS FOR MAY 12 SALE                       = $45,480

Inventory after sale        440 units at $44

Under LIFO (last in, first out), the cost of goods sold is determined using the price of the last units purchased, which means that the most recent (or updated) price is used to calculate COGS.

7 0
3 years ago
The additional dining space will occupy space next to Olaf’s that was recently rented to a tenant. By claiming the space for the
Illusion [34]

Answer:

$12,146

Explanation:

The computation of present value of this opportunity cost is shown below:-

Net After tax Operating Profit Per month = Rent space per month × Profit margin on the renting the space percentage

= $1,000 × 30%

= $300

Project is for 4 Years

Total months = 4 × 12

= 48 Months

Interest Rate Per month = 9% ÷ 12

= 0.75%

As per the question the Rent is Received at the start of the month

So Present Value of this opportunity cost = $300 (1 + PVAF (0.75%,47))

= $300 × ( 1 + 39.486)

= $12,145.85

= $12,146

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Malaysia and Laos are members of the same trading bloc that promotes trade and economic integration among member nations in the
    14·1 answer
  • For a communication to be classified as advertising, which of the following essential criteria must be met?
    6·1 answer
  • _______ achieves organizational change through business process changes and dilivery of supporting business systems with a minim
    12·1 answer
  • The effects of inflation Suppose Friendly Airlines is considering signing a long-term contract with the union representing its p
    8·1 answer
  • Zoe runs a flower shop. She recently made some changes so that one employee answers phones and completes the order and payment p
    15·1 answer
  • Greg had selected 8 intervals total to service. He logged in on time for each interval, but ended up logging out 5
    7·1 answer
  • The employer mandate of the PPACA requires that :_______
    10·1 answer
  • g An airline is considering a project of replacement and upgrading of machinery that would improve efficiency. The new machinery
    7·1 answer
  • What will happen to the equilibrium price and quantity of Romaine Lettuce if a new fertilizer increases yields and makes the let
    14·1 answer
  • A company purchased equipment for use in the business at a cost of $15,000, one-fourth was paid in cash, and the company signed
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!