Answer:
hannah gets £56
Step-by-step explanation:
z : h
3 : 7
24 : ?
24/3 = 8
8 x 7 = 56
£56
hope this helps
brainliest plz?
x
Answer: The cost of one rose bush is $7 and the cost of one shrub is also $7
Step-by-step explanation:
The situtation can be represented by the systems of the equations.
10x + 4y = 98 x in this case is the cost of one rose bushes
9x + 9y = 126 y is the cost of one shrub.
Solve the system of equation using the elimination method.
10x +4y = 98
9x + 9y = 126 eliminate the y variable so you will have to multiply 9 on top and -4 down.
9(10x +4) = (98)(9)
-4(9x + 9y) = 126(-4)
You will now have the new two systems of equations
90x +36y = 882
-36x +-36y = -504 Now add the equations
0 + 54x = 378
54x = 378
x= 7
Now we know that the cost of one rose bush is 7 so we will plot it into one of the equations and solve for the cost of one shrub.
90(7) +36y=882
630 +36y = 882
-630 -630
36y = 252
y = 7
Check: 10(7) + 4(7)= 98
70 + 28 = 98
98= 98
so one rose bush is actually 7 dollars the same as 1 shrub.
Answer:
Cost of a pound of chocolate chips: $3.5
Cost of a pound of walnuts: $1.25
Step-by-step explanation:
x - cost of a pound of chocolate chips
y - cost of a pound of walnuts
We create two equations based on the information we have:
3x+2y=13
8x+4y=33
The whole point of these problems os to get rid of x or y. In this question, we can do this by multiplying both sides of the first equation by 2, and then subtracting it from the second equation:
8x+4y=33
6x+4y=26
2x=7
x=3.5
Then we change x for 3.5 in the first equation:
3×3.5+2y=13
10.5+2y=13
2y=2.5
y=1.25
Hope this helps!
Answer:
brainiest? 37.68
Step-by-step explanation:
6 x 2 = 12
12 x 3.14 = 37.68