1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FinnZ [79.3K]
3 years ago
15

The area of a triangular flag is 56 square centimeters. It’s altitude is 2 centimeters longer than twice it’s bases find the len

gth of the altitude and the base

Mathematics
1 answer:
MrMuchimi3 years ago
4 0

Answer:

The length of the altitude is 16 centimeters and the base is 7 centimeters

Step-by-step explanation:

we know that

The area of triangle is equal to

A=\frac{1}{2}bh ----> equation A

where

b is the base and h is the height

h=2b+2 ----> equation B

substitute equation B in equation a

A=\frac{1}{2}b(2b+2)

we have that

A=56\ cm^2

so

56=\frac{1}{2}b(2b+2)

112=2b^2+2b

2b^2+2b-112=0

solve the quadratic equation by graphing

the solution is b=7 cm

see the attached figure

Find the value of h

h=2(7)+2=16\ cm

therefore

The length of the altitude is 16 centimeters and the base is 7 centimeters

You might be interested in
PLZ HURRY ITS TIMEDDDDD
GaryK [48]

A. 1/5k - 2/3j and -2/3j + 1/5k

Step-by-step explanation:

Equivalent expressions are expressions that are the same even though they may appear different.When you plug in a value to represent a variable in these expression, they will give same answer when simplified.

In

1/5k - 2/3j and -2/3j + 1/5k you notice the operation signs in the terms has been maintained though the position of the terms shifted.

Learn More

Equivalent expressions :brainly.com/question/280220

Keywords: expressions, equivalent

#LearnwithBrainly

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Landon bought 4 pounds of walnuts for $10.92. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to th
Lunna [17]

Step-by-step explanation:

The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts.  In other words, it is the price of one pound of walnuts.

$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb

6 0
3 years ago
I don’t know how to do this and my teacher doesn’t know how to teacher please help me
AnnyKZ [126]

Answer:

Yeah and i don't know how to answer that sorry

Step-by-step explanation:

you can't look it up some how?

8 0
3 years ago
Select two ratios that are equivalent to <br> what are ratios are equivalent to 2:9
finlep [7]

Answer:

3,18    4,27

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can u get the steps to solving <br> -2(4)^2+4
svp [43]
(4)^2 must be done first.

That’ll give you 16. (4x4)

16 x -2= -32

-32+4= -28
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Explain why the product of any four consecutive integers is divisible by 24.<br> ...?
    15·1 answer
  • The ratio of Mary’s downloaded iPad apps to Katie’s is 12 to 8. If Katie has 96 apps how many does Mary have?
    5·1 answer
  • 2, 9, 16, 23, Number pattern expression equations
    14·2 answers
  • Does anyone understand exactly what is going on in the example and how to use it for the next two problems? Can anyone explain t
    8·1 answer
  • Which equation is not a function?
    8·1 answer
  • The circulation of a newsletter decreased from 5300 to 3630. Find the percent of decrease in circulation to the nearest percent.
    8·1 answer
  • HELP PLEASE this is due tomorrow for me!!
    9·1 answer
  • An apple watch that sold for $200 was on sale for $120.<br> What was the percent of discount?
    5·2 answers
  • 32.8 + # = 100 <br><br> What is #?
    8·1 answer
  • Quick algebra 1 question for 10 points!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!