1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arlik [135]
3 years ago
10

How many two-digit positive integers can be formed the digits 1,5,6, and 8 if no digit is repeated?

Mathematics
1 answer:
IgorLugansk [536]3 years ago
5 0

Answer:

12

Step-by-step explanation:

There are 4 different digits to choose from. Since we want 2-digit number, we will see what digits can we put in place of 1st digit and what digit can we place in place of 2nd digit.

Hence, <u><em>how many digits (from 1,5,6 and 8) can be placed in the 1st digit of the number we want?</em></u>

Any one of the four digits (1,5,6, or 8).

Now, <em><u>How many digits (from 1,5,6 and 8) can be placed as the 2nd digit of the number we want?</u></em>

Any one of the THREE digits (since repetition is not allowed, we disregard the initial digit).

Thus the number of two-digit positive integers is 4 * 3 = 12

You might be interested in
Determine the percent of change. Round to the
Goshia [24]

Answer:

DECREASE

Step-by-step explanation:

Not sure

But Hope It Help

5 0
3 years ago
Point A is at (4,7). Find its new coordinate after it is translated 3 units left and 2 units down
VMariaS [17]

Answer:

B 1,5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You earn 15n15n dollars for mowing nn lawns. how much do you earn for mowing one lawn? seven lawns?
kvasek [131]
You earn $15.00 for mowing one lawn.
15*7=105
You earn $105.00 for mowing 7 lawns.
6 0
4 years ago
500ml bottle unit cost is $2.10
borishaifa [10]
If you would like to know what is the unit price for the hair shampoo, you can calculate this using the following steps:

500 ml ... $2.10
100 ml ...$x = ?

500 * x = 2.10 * 100    /500
x = 2.10 * 100 / 500
x = $0.42

The unit price for the hair shampoo is $0.42.
3 0
3 years ago
Solve the equation. Then check your solution.
s344n2d4d5 [400]

Step-by-step explanation:

1.6a= -9.12

a= -9.12/1.6

=−5.7

option B

7 0
3 years ago
Other questions:
  • It is the measure of the steepness of a line or a section of a line connecting two points.
    12·1 answer
  • &gt;Please explain your answer and I'll mark the Brainliest!
    13·2 answers
  • S+8=17 what does s equal
    6·2 answers
  • Easton and Eli go to the movie theater and purchase refreshments for their friends.
    9·1 answer
  • Hannah is saving money for a car. She earns $160 each week working part time after school and on the weekends at Papa's Pizza. H
    10·2 answers
  • Please help me with this question.
    14·1 answer
  • Nancy's car travels 300 miles on 12 gallons of gas. How many gallons of gas will she need in order to drive 650 miles?
    12·1 answer
  • Does anyone know this answer
    5·1 answer
  • How to draw a line that goes up 3 each time it goes over 5​
    10·1 answer
  • Right triangle ABC is reflected over AC, then dilated by a scale factor of Two-thirds to form triangle DEC. Which statements abo
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!