Answer: i need the anwers to anwer
Step-by-step explanation:
Hi there! :)
4x=-36
Divide both sides by 4 in order to isolate x:
x=-9
Hope this helps you and have a nice day!
~Just a joyful teen

Answer:
log(4)
Step-by-step explanation:
log(2) + log(2)
log(2×2)
log(4)
Answer:

Step-by-step explanation:
Given the expression
, to solve the expression, we need to write both scientific notation to the same power of 10.

The expression above becomes
. On taking the difference;

The final expression gives the right answer
Ok. First you have to find the unit rate. Since you can buy 9 packages of grapes for $24, then you can get 1 grape package for $2.6667. If you have $8, you can buy 3 packages of grapes.