1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inn [45]
3 years ago
12

If a quantity increases by 25% and then decreases by 25%, will that result be the original quantity? Explain.

Mathematics
1 answer:
dangina [55]3 years ago
5 0
Yes it will because it is going up the exact same amount as it is going down
You might be interested in
Mr. franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon ?
evablogger [386]
The price of 1 gallon is $4.15. You figure this out by dividing 33.20 by 8.
33.20/8 = 4.15
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to write in inqvality
Kitty [74]

Answer:

If you mean "How do I write an inequality?", the answer is COEFFICIENTxVARIABLE {any symbol} COEFFICIENTxVARIABLE >/< INTEGER

In other words, you should have something like this: -3x + 4v < 63

Or this: 51x - 16v > 11

Or anything along those lines.

8 0
3 years ago
4. Solve using elimination.<br> 4x -3y = 9<br> 3x +2y = 11
UNO [17]
Answer: (3,1)

Explanation:
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pencils that were selling at three for 25 cents are now on sale at five for 29 cents. How much money, in cents, would you save b
natita [175]

Answer:

We would save $1.52 cents

Step-by-step explanation:

3 the pencil were at sale for 25 cent

1 pencil = 25 cent/3 =8.33 cent per one pencil

5 the pencil were at sale for 29 cent

1 pencil = 29 cent/5 =5.8 cent per one pencil

If we bought 60 pencil in group of 3 for 25 cent

=60/3= 20 pencil

25cents * 20 pencil = 500 cent per 60 pencil

If we bought 60 pencil in group of 5 for 29 cent

=60/5= 12 pencil

29cents * 12 pencil = 348 cent per 60 pencil

From the analysis, the 5 pencil for 29 cent is cheaper are we are going to save: 500-348= 152 cents

7 0
3 years ago
Ms. Leeper gives her sixth- and seventh-grade students a geography test to decide who will represent her class in the school geo
goldfiish [28.3K]
C, the median is 23 when you add 13 + 10. Then you divide 23 and 2.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP PLEASE <br><br> 1 hg = ? dag
    13·1 answer
  • -<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B4%7D%7B9%7D" id="TexFormula1" title="\frac{4}{9}" alt="\frac{4}{9}" align="absmiddl
    8·2 answers
  • What are three ratios equivalent to 9/2
    7·1 answer
  • Help pls its been 30 minutes
    11·1 answer
  • Draw a picture to show the division. Express your answer as a fraction. 3÷5=​
    6·2 answers
  • What is the angle of elevation
    10·1 answer
  • I need help ASAP! I don’t understand this so I was hoping anyone would help
    11·1 answer
  • Simplify each of the fractions. If there is no answer, enter "undefined."<br> C. 16/0
    12·1 answer
  • A music store marks up the instruments it sells by 40%. If the store bought a guitar for $35, what will be its store price? If t
    13·1 answer
  • HELP PLS TT^TT 20 POINTS
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!