Answer:
x=2, its on the same length line and the lines there butting up to are equal
Step-by-step explanation:
Multiples of 5 end in 5 or 0 this would mean
5,10,15,20,25,30,35,40 are all multiples of 5
Answer:
$7.5
40 kg
Step-by-step explanation:
Expenses= $300 per week
120x= 300+600
120x=900
x= 900/120= $7.5 per kg
300/7.5= 40 kg to be sold to cover weekly expenses
The answer is 58 i hope this helped you and didn’t make you fail lol