1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leno4ka [110]
3 years ago
12

alica and jeremy weigh a cell phone on a digital scale. they wrote down 113 but forget to record the unit.Which unit of measurem

ent is correct, grams or kilograms? how do you know?
Mathematics
1 answer:
marshall27 [118]3 years ago
6 0
I'm sure the measurement was made in grams because:

1. most cell phones weigh between about 100 and 150 grams
2. there's no cell phone that weighs 113 kg, 113 pounds, 113 ounces etc.
You might be interested in
Classify the angles, then find the value of x
marta [7]

Answer:

i dont understand

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Pls help me with this pre-calc question on vectors!!
alexdok [17]
E = (-12,15,-9)
F = (-12, 17 , -22 )
EF = F - E = (-12, 17 , -22 ) - (-12,15,-9) 
     = ( 0 , 2 , -13 )      = 2j - 13 k
The correct answer is option C



6 0
3 years ago
What is 3/8÷9/16 please explain and answer
Sonbull [250]
The answer is 2/3 because 3/8x16/9= 2/3
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which ordered pair represents the solution to the system of equations? {4x−2y=18−3x−4y=−8 (4, −1) (5, 1) (−1, 4) (43, 1)
Ilia_Sergeevich [38]

Answer:

A g imma need the answer too

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
HELPPGPGPPHPHGPPFPSLLSLSL
ololo11 [35]
If Carla would have bought 4 plants it would have been 13 dollars from green touch

If she would have bought them for the grocery store it would have been 14 dollars

So in conclusion she saved 1 dollar
Option 3
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which is the equation for a line that passes through the points (8,2) and (-7,2)
    14·1 answer
  • Help help quickly!!!!!
    7·2 answers
  • The ratio of girls to boys at a movie is 3:8. If there are 32 boys, how many girls are at the movie
    10·2 answers
  • SOMEONE HELP ME ASAP!!!!!!
    12·1 answer
  • Do you know the expression to this?
    13·1 answer
  • What are the solutions of the equation x4 + 3x2 + 2 = 0? Use u substitution to solve.
    14·1 answer
  • Can someone answer this and provide an explanation. I will award Brainlyest.
    7·1 answer
  • A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price?<br><br> $<br> per kilogram
    13·2 answers
  • (a) A box has length 8.0 cm, width 5.0 cm and height 10.0 cm. Find the (1) total surface area of the box; (ii) the volume of the
    11·2 answers
  • Make each of them symmetrical about the dotted line.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!