1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igor_vitrenko [27]
2 years ago
13

Find the total number of unit cube that fill the entire prism

Mathematics
1 answer:
Nonamiya [84]2 years ago
3 0

Answer:

72 cubes

Step-by-step explanation:

Attached is the picture drawn (though not great one), showing 6 cube on length of prism, 3 cubes on width and 4 cubes on height of prism.

Given: Length of prism= 6

           Width= 3

            Height= 4

To know the number of cubes, which can fill the entire prism, we need to find volume of prism.

∴ Volume of prism= length\times width\times height

Volume of prism= 6\times 3\times 4= 72

∴ 72 units of cube can fill the entire prism.

You might be interested in
Please answer this this question is a motion problem:
mr_godi [17]
T1 + t2 = 2h and 30min;
t1 * 600 = t2 * 400 => t2 = (3/2) * t1;

then, t1 +  (3/2) * t1 = 2h and 30min => 2t1 + 3t1 = 5h => 5*t1 = 5h => t1 = 1h => t2 = 1h and 30 min;

The distance is 2 * 1 * 600 = 1200miles;
7 0
3 years ago
Do two whole numbers always have a least common multiple?
finlep [7]
Yes. i am pretty sure
4 0
2 years ago
Mr. Neiland bought 12 tickets to a chili supper and spent a total of $60. He bought a combination of adult tickets for $10 each
Drupady [299]

Answer:

434.60

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A 32 oz bottle of water costs $1.92. What is the cost per ounce?
krok68 [10]
Answer is D. As price of 32 oz bottle is $1.92 so to find the price of 1 oz, we will divide $1.92 by 32. 1.92/32 = 0.06 So our answer will be 0.06$ per oz
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What's the slope of -4,6 and 3,-8
notsponge [240]

Answer:

The slope is -2

Step-by-step explanation:

(-4,6) (3,-8)

(y₂ - y₁) / (x₂ - x₁)

((-8) - (6)) / ((3) - (-4))

(-8 - 6) / (3 + 4)

-14/7 = -2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help
    8·1 answer
  • PLEASE HELP number 9
    10·1 answer
  • Pls help mee on this question
    6·1 answer
  • Cameron and Cadena go out to eat for lunch. If their food and beverages cost $22.50 and there is a 9% meals tax. If Cameron and
    8·1 answer
  • A student in greece discovers a pottery bowl that contains 48 of its original amount of c-14
    5·2 answers
  • What is the result of the mathematical expression of 1b^3+1b?
    7·1 answer
  • An ice-making machine needs to be switched on
    11·1 answer
  • a population of rabbits is growing naturally at 20% each month. if the colony began with 2 rabbits, how many will there be in 5
    11·1 answer
  • The graph of f(x) = |x| is translated 6 units to the right and 2 units up to form a new function. Which statement about the rang
    13·1 answer
  • Please help solve by elimination I hope its not blurry Have a nice day and Goodnight
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!