1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lana71 [14]
2 years ago
15

What type of stock receives an equal part of the profits on each share to be distributed after all other obligations of a compan

y have been satisfied?
A. Common
B. Preferred
C. Cumulative preferred
D. No-par
Mathematics
2 answers:
solong [7]2 years ago
6 0
I think the answer is A. Common
Fofino [41]2 years ago
4 0
I believe the answer is A.
You might be interested in
Four friends paid a total of $32 for movie tickets. What is the ratio $32 for 4 people written as a unit rate?
ddd [48]

32/4=8/1

$8 for 1 person

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a pound of coffee costs $6, how many ounces can be bought for $3
saveliy_v [14]

8

Because 16 ounces is a pound half of 16 is 8, 8 ounces is half a pound. :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
XD clan is amazing and thanks guys
Lorico [155]
The answer would be 4
6 0
3 years ago
On a bicycle ride,Betty rode 7 miles in 2 hours. At the same rate of speed,how far could she ride in 8 hours?Please hurry
prohojiy [21]
D 28 miles you want to multiply by 4 so 7x4 =28
3 0
3 years ago
Need help with this math problem please??
Snezhnost [94]
4 units out of 9 total units = 4/9

Answer: d
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Geraldo is driving 504 miles to his grandparents’ house for the holidays. So far he has driven 21 miles in 20.3 minutes. If he c
    10·2 answers
  • What is the greatest common factor of 75 and 50?
    7·1 answer
  • Benito made a wooden box to grow herbs on his patio. The box is 16 inches wide, 12 inches tall, and 28 inches long. He plans to
    9·1 answer
  • What is the slope and y intercept of the following linear equation:y=1/3×-2
    10·1 answer
  • Drag the tiles to the boxes to form correct pairs. Not all tiles will be used.
    5·1 answer
  • For the equation, 2x + 6 = 3x - 10, what is the solution
    15·1 answer
  • Plz help me plz fugugughfufgfhvjgu
    6·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated socks costs $32.34. What is the unit price of the pairs of socks?
    10·1 answer
  • Is √24 a rational number
    5·2 answers
  • On his math homework assignment, Steven solved six problems correctly and eight incorrectly. Write a ratio comparing Steven’s nu
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!