1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
morpeh [17]
3 years ago
6

Using the Distributive Property, rewrite 2x + 16 as a product of two factors.

Mathematics
2 answers:
Whitepunk [10]3 years ago
8 0
The following answer is C. 2(x+8)
STatiana [176]3 years ago
3 0

Answer:

c. 2(x + 8)

Step-by-step explanation:

......................

You might be interested in
PLEASE HELP
qaws [65]
NUMBER ONE IS THE RIGHT ANGLE AND THE SECIND INE IS SUPPLEMENTARY
8 0
3 years ago
tomika ran 84 miles in 4 weeks. She ran 7 days each week. If she ran the same number of miles each day, how many miles did she r
LekaFEV [45]
Three miles a day should be the correct answer
3 0
3 years ago
PLEASE HELP PLEASE PLEASE
NNADVOKAT [17]

Answer: The value of x =2 units.

Explanation:

Since we have given that

AD= CD

BE= EA

So, we get that D and E are the mid-points of AC and AB respectively.

So, by Mid- point theorem , which states that the line joining the two midpoints is parallel to third side and it is half in length of third side i.e.

DE=\frac{1}{2}BC

So, we put the value of DE  and BC ,

5x-3=\frac{1}{2}\times (x+12)\\\\2(5x-3)=x+12\\\\10x-6=x+12\\\\10x-x=12+6\\\\9x=18\\\\x=\frac{18}{9}=2

Hence, the value of x =2 units.


4 0
3 years ago
four families go to the cinema. the reid family take 2 adults and 2 children for £18 ; the mghee family take 1 senior, 2 adults
RoseWind [281]

Answer:

\pounds 26.50

Step-by-step explanation:

Let

x = cost for one adult

y = cost for one child

z = cost for one senior.

<u>The Reid family:</u>

take 2 adults and 2 children and paid 2x+2y that is \pounds 18, so

2x+2y=18

<u>The Mghee family:</u>

take 1 senior, 2 adults and 1 child and paid x+2x+y that is \pounds 18.50, so

x+2x+y=18.50

<u>The Griffiths family:</u>

take 1 senior and 3 adults and paid z+3x that is \pounds 19.50, so

z+3x=19.50

You get the system of three equations:

\left\{\begin{array}{l}2x+2y=18\\ \\z+2x+y=18.50\\ \\z+3x=19.50\end{array}\right.

From the first equation:

2y=18-2x\\ \\y=9-x

From the third equation:

z=19.50-3x

Substitute them into the second equation:

19.50-3x+2x+9-x=18.50\\ \\-3x+2x-x=18.50-19.50-9\\ \\-2x=-10\\ \\2x=10\\ \\x=5

Then

y=9-5=4\\ \\z=19.50-3\cdot 5=19.50-15=4.50

Hence,

the cost for one adult is \pounds 5

the cost for one child is \pounds 4

the cost for one senior is \pounds 4.50

<u>The Linton family</u> takes 1 senior, 2 adults and 3 children and paid

\pounds 4.50+2\cdot \pounds 5+3\cdot \pounds 4=\pounds 26.50

3 0
4 years ago
What is the equation of the line that passes through the point (2, -2) and has a<br> slope of -1/2
Naddika [18.5K]
Are you looking for this ?

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If 5/4x + 1/2 = 2x - 1/2 what is x
    13·1 answer
  • 7/5 squared times blank equals 1
    5·1 answer
  • Jenny and her children went to the SeaWorld.She purchased adult ticket for herself and children tickets for her 2 boys. Tickets
    10·1 answer
  • What is the equation of the following direct variation?
    10·1 answer
  • The circule by X^2 + Y^2- 2y-11=0
    8·1 answer
  • An 8-pack of candy bars costs $7.28. What is the unit price?<br> plz help
    13·1 answer
  • is the volume of a cylinder which has the same radius but twice the height greater or less than the original cylinder
    15·1 answer
  • How to find the volume of a prism
    14·2 answers
  • Solve for m<br> -3/7m=12<br><br> m=-28<br> m=-26<br> m=26<br> m=28
    6·1 answer
  • When written in standard form, the product of (3+x) and (2x-5)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!