1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Trava [24]
3 years ago
10

4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate

Mathematics
1 answer:
IRINA_888 [86]3 years ago
7 0
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
You might be interested in
A triangle has side lengths of 19 centimetres, 19 centimetres, and 20 centimetres. Is this triangle equilateral?​
Sedbober [7]

Answer:

no a equilateral triangle has the same length sides all the way around

6 0
3 years ago
The length of a rectangle is 12 in. and the perimeter is 56 in. find the width of the rectangle
pentagon [3]
The perimeter p of the rectangle with length l and width w is:
p = 2l + 2w
that is, two times its length and two times its width, lets solve for the width w and substitute known data:
<span>p = 2l + 2w
</span>2w = p - 2l
w = (<span>p - 2l</span>)/2
w = (56 - (2*12))/2
w = (56 - 24)/2
w = 32/2
w = 16
therefore the width of the rectangle is 16 in
8 0
3 years ago
If f(x)=9−4 |x+1|, find f(−5). −15 −7 7 23
r-ruslan [8.4K]

Answer:

If f(x) = 9–4 |+1|, find f(-5)?

Step-by-step explanation:

15

-7

7

23

ANSWER 23

6 0
3 years ago
Raoul bought 9 bags of granola mix. Each bag cost $5.59.<br><br> How much did Raoul spend?
IRINA_888 [86]

Answer:

$50.31

Step-by-step explanation:

9x5.59=50.31

An easy way to do it is take out the decimals and multiply. Then add the decimals by seeing how many places in 5.59 (2) and move the decimal 2 times on your answer.

7 0
3 years ago
How much water should be added to 1 gallon of pure antifreeze to obtain a solution that is 25% ​antifreeze?
777dan777 [17]

Answer:

3 gallons.

Step-by-step explanation:

If you add three gallons of water to 1 gallon of antifreeze, then there are 4 gallons total. That means that 1/4 of the solution is antifreeze, and 1/4 is equal to 25%.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write four equivalent expressions for 3(6m+3)
    9·1 answer
  • Write the equation of each line using the given information.
    9·1 answer
  • Two mechanics worked on a car. The first mechanic charged 105
    7·2 answers
  • Write 42.638 in expanded form using fractions
    15·1 answer
  • Cosx=5/8
    8·1 answer
  • Two ships leave the same port at the same time. Two hours later ship A has traveled 12 miles and ship B has traveled 8 miles.
    7·1 answer
  • 5(7 − 4)2 ÷ 3 + 11 =
    9·1 answer
  • Electricity bills: According to a government energy agency, the mean monthly household electricity bill in the United States in
    14·1 answer
  • I NEED HELP ASAP!<br><br> Evaluate -6 - (-9) ÷ 3
    15·1 answer
  • Hannah baked twice the number of cookies Sam baked. Sam baked 36 cookies. Let c represent the number of cookies Hannah baked.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!