1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DedPeter [7]
3 years ago
14

In which step of Polya’s four steps to solving a problem involves preforming the actions and calculations to solve the problem?

Mathematics
1 answer:
Rom4ik [11]3 years ago
8 0

Answer:

HOLA BB COM O ESTAS DIME QUE TE AYUDO BB

Step-by-step explanation:

You might be interested in
how does the appearence of a histogram change when u use many small intervals then when you use a few large intervals
vampirchik [111]
If you're using a few larger intervals, then your histogram looks more stocky. If you imagine drawing one, it's because you're adding more values into the same category which can make the difference between two intervals much more noticeable. If you're using smaller intervals, however, you can much more accurately assess the difference between two different intervals. For that reason, the transition between one and another interval would look much more 'fluid'.
5 0
3 years ago
Pleaseeeeeeeeeeeee help me!!!!!
Aneli [31]
Answer is 150/x see photo for solution

4 0
4 years ago
Which of the following theorems verifies that ABC ~ STU?
Lunna [17]

Answer:

B. AA

Step-by-step explanation:

The diagram given shows that two angles in ∆ABC are congruent to two corresponding angles in ∆STU.

Invariably, the third unknown angle of both triangles would also be equal going by the third angle theorem.

Thus, based on the AA Similarity Theorem which says that two triangles are similar to each other if two corresponding angles of one is congruent to two angles in the other, ∆ABC ~ ∆STU.

4 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
One-half cup of black beans provides 12% of the potassium you need daily. You must get the remaining 3,740 milligrams from other
Aleks04 [339]
34 grams
hope this helped!
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of p?
    10·1 answer
  • What is the number has 8 zeros in it
    8·1 answer
  • 3/4,-7/10,-3/4,8/10 least to greatest
    13·1 answer
  • Determine if the following open sentence is true
    12·1 answer
  • Which of the following is true?
    10·1 answer
  • How do you solve 7=s-9
    12·1 answer
  • Solve the equation for x. <br><br> 2(5x + 3) = 26
    6·1 answer
  • Find the range of the sample data 0.62, 1.05, 0.58, 1.17, 1.04, 1.37, 1.32, 0.67, 1.25 1.38, 0.86
    7·2 answers
  • 12=-4(-6x-3) solve for x
    10·2 answers
  • Lupe and her friends spend $20 on hot dogs and popcorn at a
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!