I would write a proportion, I can't use a fraction bar so they will just be on top of each other:
Blueberry Muffins 6
Apple Muffins 5
For every 6 Blueberry muffins there are 5 apple muffins (dozens)
So when he makes 16 blueberry muffins (dozens)
You write it next to the '6' because it's talking about blueberry muffin dozens.
The proportion now:
Blueberry Muffins 6 16
Apple Muffins 5 x
To find x, or the number of apple muffin dozens, you multiply 16 * 5, which is
80.
Then divide by 6.
80/6= 13.333
You can't have .333 of a dozen, so round it to 13.
***ANSWER***
He prepared 13 Apple muffin dozens.
Hope this helped <3
Answer:
Every prism has as many faces, and edges, as its base has sides. Thus, a prism with an octagonal (eight sided) base has eight lateral faces, and eight lateral edges. Each lateral face meets two other lateral faces, as well as the two bases. As a consequence, each lateral face is a four sided polygon.
Answer:
Step-by-step explanation:
<u>Solving quadratic equation:</u>
- 5x² - 8x + 5 = 0
- x = (-b ± √b²-4ac)/2a
- x = (8 ± √8²-4*5*5)/2*5
- x = (8 ± √64-100)/10
- x = (8 ±√-36)/10
- x = (8 ± 6i)/10
- x = (4 ± 3i)/5
x = (r ± si)/t
r = 4, s = 3, t = 5
Answer:
10 cents
Step-by-step explanation:
In order to answer this question we have to find how much each chicken strip costs individually.
Let's start with the 4 piece.
To find how much each piece costs we have to divide $2.40 by 4. Like this:

In the 4 piece, every chicken strip costs .60 cents.
Now, let's do the 6 piece.
Like before we are going to divide $3.00 by 6.

In the 6 piece, every chicken strip costs .50 cents.
Therefore, customers save 10 cents when they buy the larger quantity.
<em>I hope this helps!</em>
<em>If you have any questions let me know!</em>
<em>- Kay :)</em>
Answer:
Option D
Step-by-step explanation:
' y = 4x − 1' would graph as a straight line. Therefore, it is a linear equation.
Liner equations are graphed as a straight line, while nonlinear equations are not.