1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksi-84 [34.3K]
3 years ago
7

At December 31, 2020, Oriole Company has outstanding noncancelable purchase commitments for 37,600 gallons, at $3.24 per gallon,

of raw material to be used in its manufacturing process. The company prices its raw material inventory at cost or market, whichever is lower.
A.) Assuming that the market price as of December 31, 2020, is $2.70, record the journal entry.
B.)Give the entry in January 2018, when the 36,000-gallon shipment is received, assuming that the situation given in (b2) above existed at December 31, 2020, and that the market price in January 2021 was $2.70 per gallon. Prepare the journal entry for when the materials are received in January 2021.
Business
1 answer:
adell [148]3 years ago
6 0

Answer:

Unrealized holding Gain or Loss - Income (Dr.) $20,304

Estimated Liability on purchase commitments (Cr.) $20,304

Explanation:

Oriole Company has agreed to purchase Gallons of raw material for a defined price of $3.24 per gallon. The price is reduced on December 31, 2020. The Difference between the prices of gallons is recorded as unrealized gain on debit and liability is credited.

$3.24 - $2.70 = $0.54 * 37,600 Gallon = $20,304

Unrealized holding Gain or Loss - Income (Dr.) $20,304

Estimated Liability on purchase commitments (Cr.) $20,304

The raw material is purchased at the price of $2.70 per gallon and the 36,000 gallons are purchased. The journal entry to record this transaction is,

Raw material (Dr.) $76,896

Estimated liability on purchase commitments (Dr.) $20,304

Cash (Cr.) $97,200

You might be interested in
Amerigo grew up speaking both English and Italian with his family, and he believes that knowledge of more than one language is a
alex41 [277]

Answer: B, Amerigo could work with school administrators, the principal, and private tutors to find the time, money, and classroom space for tutors to give after-school Italian lessons.

Explanation:

              Edge 2020.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Product differentiation refers to: consumers who sort and group goods based on similar characteristics. firms who offer similar
Luba_88 [7]

Answer:

firms who offer similar products to their competitors' products, but that are more attractive in some way

Explanation:

Product differentiation is marketing strategy where a firm makes its different from that of its competitors in order to make the product more attractive to consumers

3 0
2 years ago
Which of these terms means "limited resource"?
Tpy6a [65]
The correct answer among the choices listed is the second option. Scarcity is the term that would mean "limited resource". It is the state of having shortage or small amount of supply with a high value of demand. Hope this helps.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Zhang Industries budgets production of 400 units in June and 410 units in July. Each finished unit requires 5 pounds of raw mate
Vika [28.1K]

Answer:

The correct answer is $12,060.

Explanation:

According to the scenario, the given data are as follows:

Production in June = 400 units

Production in July = 410 units

Each unit required = 5 pounds

Cost per pound = $6

So, June required raw material = 400 units × 5 pounds = 2000 pounds

For July required raw material = 410 units × 5 pounds × 20% = 410 pounds

So, required total raw material for June = 2000 pounds + 410 pounds - 400 pounds ( already in inventory)

= 2010 pounds

So, the total cost required for raw material in June = 2010 pounds × $6

= $12,060

Hence, the budgeted cost of purchases for raw material K for June is $12,060.

7 0
2 years ago
whats good ways to get all of your homework done at a recent time instead of staying up doing not to your full capability and st
gayaneshka [121]

Plain out your day making time to do your work.  Do some of your work then set aside 10-15 mins to relax then work until you feel you need another 10-15 just limit it to two 15 min breaks for 4 hrs of work.


Hope this help and have fun. :)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A Chinese toy manufacturer has received criticism by people in the surrounding community who have complained about the pollution
    12·1 answer
  • Suppose you own a successful bicycle repair business. why would you consider incorporating?
    13·1 answer
  • What does it mean to alter a landscape
    15·1 answer
  • Brief Exercise 184 Twain Company has the following accounts in its general ledger at July 31: Accounts Receivable $40,000 and Al
    10·1 answer
  • When a certain price control is imposed on this market, the resulting quantity of the good that is actually bought and sold is s
    13·1 answer
  • Health mart is a retail store selling home oxygen equipment. health mart also services home oxygen​ equipment, for which the com
    10·1 answer
  • CODE: oqt-hkzd-hfa<br> Join the meet and my friends are in it so don't mind
    13·2 answers
  • At the beginning of 2021, Artichoke Academy reported a balance in common stock of $154,000 and a balance in retained earnings of
    11·1 answer
  • In 1945, $10,000 bills were discontinued for public use by the Board of Governors of the Federal Reserve System. True False
    9·1 answer
  • When overhead is underapplied, a _____ must be made to the Manufacturing overhead account to close it out. Multiple choice quest
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!