1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ss7ja [257]
2 years ago
15

Evaluate -3.25 - 2.75z for z = -4.

Mathematics
1 answer:
Usimov [2.4K]2 years ago
4 0
The answer is $7.75 -3.25-2.75x-4=$7.75
You might be interested in
A. write an expression for the total cost of three types of tickets .
babymother [125]
If youre writing an exprssion all you need to do is make variables and multiply by the given number A, C, and S will be our variables.
2A + 3C + 1S = Total cost for andrews family 

4A + 2C = Total cost for Spencers family

Now, Does 2A + 3C + 1S = 4A + 2C

lets say A = 5 , C = 3 , and S = 2
2(5) + 3(3) + 1(2) = 4(5) + 2(3) 
10 + 9 + 2 = 20 + 6
21 = 26 

if this is your example then No, the spencers family spent more than the andrews family, youll have to do the math differently and may come up with a different answer if you were given values that you didn't give us, but this is how its done :) 

Hope this helps!

 
5 0
3 years ago
could you possibly help me with this question? (its not part of a graded assignment, just a review from an online course of mine
Virty [35]

Let:

x = Pounds of walnuts in the mix.

Each pound of walnuts costs $0.80. thus x pounds of walnuts cost 0.8x dollars.

Each pound of cashews costs $1.25 and the mix will contain 8 pounds of cashews, so the cost is 8*$1.25 = $10

The total cost of the mix is, therefore: 0.8x + 10 dollars.

We are also given the pound of mix costs $1.00 and we have a total of 8 + x pounds, so the total cost of the mix is 1*(8 + x) dollars.

Equating both costs:

0.8x + 10 = 1*(8 + x)

Operating:

0.8x + 10 = 8 + x

Subtracting x and 10:

0.8x - x = 8 - 10

Simplifying:

-0.2x = -2

Dividing by -0.2:

x = -2/(-0.2)

x = 10

Answer: 10 pounds

8 0
1 year ago
I will give u brainliest
Ray Of Light [21]

Answer:

17.549

is the answer to this

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to find The point midway
Vadim26 [7]

Step-by-step explanation:

The Midpoint Formula works exactly the same way. If you need to find the point that is exactly halfway between two given points, just average the x-values and the y-values.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suppose you have ordered one medium onion ring and one 16oz chocolate shake from Burger King. The onion rings have 19 grams of f
dsp73

Part A:

23 + 13x ≤ 81

Part B:

23 + 13x ≤ 81

<u>-23  </u>          <u>-23</u>

13x ≤ 58

<u>/13 </u>    <u>/13</u>

x ≤ 4.46

Part C:

This means that you can have 4 cheeseburgers while keeping the fat under 81 grams.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The length of a rectangle is one more than 2 times the width. if the perimeter of a rectangle is 29 inches, find the length
    9·1 answer
  • I need help with this question plz
    9·2 answers
  • From the set (1,2,3,4,5) which values make the inequality n+1&gt; 4 true?
    5·1 answer
  • Please helppp don’t understand
    12·2 answers
  • You and your friend each purchased identical subscriptions to an online video rental site. When you joined, you each paid the on
    10·1 answer
  • Match each three-dimensional figure to
    12·1 answer
  • Please help due in 10 minutes
    7·1 answer
  • maria gas a bag with 6 red marbles, 6 blue marbles , and 4 green marbles. without looking, maria picks one marble. she does not
    8·2 answers
  • a circle has a radius of 15 centimeters and a central angle that measures 175 degrees. find the length of the arc defined by thi
    15·1 answer
  • Fred had $301 to spend on 8 books. After buying them, he had $13. How much did each book cost? <br>​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!