1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anuta_ua [19.1K]
3 years ago
11

Which ordered pairs are solutions to the inequality 4x+y>−6?

Mathematics
1 answer:
Sedbober [7]3 years ago
5 0
Answer: (4, −20) and(2, 0)
You might be interested in
The restaurant sells their arnold palmer for 4 cups for 5$. What is the price of 1 cup?
prohojiy [21]

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

Set up a proportion, use inverse operations, and solve;

cups : price

4 : 5

/4  /4

1 : 5/4

1 : 1.25

1 cup to $1.25

7 0
3 years ago
Jonathan is signing a lease for an apartment that rents for $1240/month.
Leokris [45]
The answer would be $3472

8 0
2 years ago
Cell phone companies estimate that the total number of text messages (t) since the beginning of the month can be modeled by t=40
GalinKa [24]

The desired number is the difference between the number of messages sent by the 16th day and the number sent by the 9th day:

... n = t(16) - t(9)

... n = (40×√16) - (40×√9)

... n = 40×(4 - 3) = 40


40 text messages were sent between the ninth and sixteenth day of the month.

4 0
3 years ago
A concession stand sold ice cream cones, salted pretzels, and tacos at a basketball game. Ice cream cones were sold for $3.00, s
Nikitich [7]
I’m so hungry gurlll like stop playinn
4 0
3 years ago
What is the number of fluid ounces in 7 cups.
vovikov84 [41]

Answer:

56 ounces :)

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Marc commutes to work on his bicycle, which has tires that measure 26 inches in diameter. A device on his bike informs him that
    13·2 answers
  • What is the sum 3/5 3/7
    6·1 answer
  • Please help thank you!
    9·1 answer
  • Find the persons weight in pounds then convert that to kg using the knowledge that 2.2lb= 1kg
    11·1 answer
  • Please FIND THE VALUE OF x.
    14·1 answer
  • WHICH TERM BEST DESCRIBES THIS POLYGON
    13·1 answer
  • Use the properties of exponents to simplify the expression: 25 3/2
    7·1 answer
  • PLSS HELP I GIVE BRAINLIEST
    8·2 answers
  • Carter buys a one-gallon bottle of juice for $23.04. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    7·1 answer
  • X/10+6 greater than or equal to 8
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!