1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Alekssandra
[29.7K]
2 years ago
11
Find the persons weight in pounds then convert that to kg using the knowledge that 2.2lb= 1kg
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
Bess
[88]
2 years ago
6
0
(a) Convert the weight into pounds then kilograms. 9x14= 144 pounds, AKA his weight in pounds. 144x2.2=316.8,AKA his weight in Kilograms.
(b) 316.8
Send
You might be interested in
Here is the histogram of a data distribution. All class widths are 1. Which of the following numbers is closest to the mean of t
ozzi
Answer:
The answer is A
It is 6 on apex
3
0
2 years ago
Read 2 more answers
How do I find the simplest form,for this problem 4-2(3+6)+2-2=
levacccp [35]
Try using PEMDAS,
Parentheses
Exponents
Multiplication
Division
Addition
Subtraction
So just do the problem in that order.
5
0
3 years ago
Car A travels 6 miles in 8 minutes at a constant speed. if this car continues to travel at this rate, how many minutes would it
ivanzaharov [21]
Answer:
I'm guessing 12 not sure why just guessing
4
0
2 years ago
The tram could cover 400 centimeters in 50 seconds. if the rate of the tram were reduced by one half during the thunderstorm<
ki77a [65]
Reduced by half = 200cm/50 seconds.
20000/50 = 400.
200 x 400 =
80,000cm
6
0
2 years ago
suppose you could climb to the top of the pyramid arena in memphis tennessee. which path would be shorter, climbing a lateral ed
olga_2 [115]
I would say the slant height
4
0
3 years ago
Other questions:
Ignore 22. Only 20 and 21
9
·
1 answer
Simplify the expression:<br> 2(5 + 5q) =<br> What’s the answer
6
·
2 answers
Evaluate lal - Ibl, given a = 5, b = -3, and c = -2.<br>a. 2 b. 3 c. 7 d. 8
15
·
1 answer
A restaurant that can hold 300 people is divided into 20 equal parts how many people can be put in each section A restaurant tha
5
·
1 answer
9000 is 10 times as much as?
9
·
1 answer
This is for middle school 8th grade new question need help last one :)
11
·
1 answer
X to the third power = 1 over 8
8
·
1 answer
I need help with the equation.
13
·
2 answers
How far is Maine's capital city from Florida's capital city?
5
·
1 answer
Mike bought 4.5 pounds of bananas for $5.40. What is the price per pound for the bananas?
11
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!