1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Schach [20]
3 years ago
8

To rent a building for a school dance, Ava paid $120 plus $2.50 for each student who

Mathematics
1 answer:
Shtirlitz [24]3 years ago
3 0
(325-120)/2.5=2050/25=82
=>82 students attended the dance
You might be interested in
Question 17 i need help answer is -16 but don’t know how
Mila [183]

Answer:

-16

Step-by-step explanation:

-k² -(3k-5n)+4n k=-1 , n= -2

= -(-1)² - ( 3(-1) -5(-2) )+4(-2)

= -1-(-3+10)-8

= -1-(7)-8

= -1-7-8

= -16

4 0
3 years ago
Weekly wages at a certain factory are
lesantik [10]
The answer should be 2.35
7 0
2 years ago
Correct answers only please!
Naily [24]

Answer:  

1st Question

A. 85

2nd Question  

B. 71

Step-by-step explanation:

1st Question

{90 + 94 + 96 + 90} = 370/4 = 92.5

{95 + 99}                  = 194/2 = 97

{87 + 75 + 82 + 85} = 329/4 = 82.25

{71}                =  71/1               = 71

.20(92.5) +.25(97) +.30(82.25) +.25(71) = 85.175  Rounded-up = 85

___________________________________________________

2nd Question  

.10(95) +.20(80) +.50(67) +.20(60) = 71

7 0
3 years ago
Need asap please!!!!
kirill [66]

Answer:

use ur brain

Step-by-step explanation:

ask ur teacher if the be bad teacher google it

7 0
3 years ago
If f(x) = x2 + 1 and g(x) = x – 4, which value is equivalent to (f circle g) (10)? 37 97 126 606
ahrayia [7]

Answer:  its 37

Step-by-step explanation:

its 37

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Anna buys a magazine and a pizza. She spends $9.75. The pizza costs twice as much as the magazine. How much does the pizza cost?
    8·1 answer
  • What is 39+7 Please help!
    9·2 answers
  • Can anyone double check this precalculus question? Will mark brainliest
    5·1 answer
  • -3(x-2)=3x+3. Solve for x
    5·1 answer
  • 1¼ gallons equals how many pints?
    10·1 answer
  • There are 32 red bikes at the park there are 41 blue bikes how many fewer red bikes are at the park then blue bikes
    13·1 answer
  • A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    13·2 answers
  • Pls someone help me.<br><br><br>.<br>.<br>.<br>.​
    6·1 answer
  • Raina bought 6 CDs that were each the same price. Including sales tax, she paid a total of $73.20. of that total, S7.80 was tax.
    7·1 answer
  • In base 2 (Binary system), which equation is false?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!