1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bezzdna [24]
3 years ago
12

What is the value of x? How can you find the value of y if you know the value of x?

Mathematics
1 answer:
Y_Kistochka [10]3 years ago
6 0

Answer:

ummm it depends on the question for example if they give u a number for a certain variable if u could solve it like y-x=4  what is the value of x if y= 5 ?

5-x=4 so 5-4=1  ans: x= 1

or what is the value of y in terms of x    


You might be interested in
PLEASE HELPPPPPPP!!! WILL GIVE BRAINLIEST :)
djverab [1.8K]

Answer:

Give him brainliest

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Eric’s friend Dawn said that she could make a larger number of different designs with 15 tiles than with Eric’s 13 tiles do you
maria [59]

Answer: Yes, I believe that she does, because 15 is greater than 13.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is 2x-3y=-1 <br> y=x-1
Vika [28.1K]
If you're looking for the solution to the system of equations, here's how we solve using substitution
We know that y = x - 1, so we can plug that into the first equation giving
2x - 3(x-1) = -1
Now distribute the 3 giving 2x - 3x + 3 = -1. After combining like terms we get -x + 3 = -1. Now subtract 3 from both sides, -x = -4, and multiply both sides by -1 to make x positive. x = 4
Now we can plug that into the second equation to get y
y = x - 1, and we know that x = 4, so y = 4 - 1, y = 3. The solution is (4, 3)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Three apples, a, and two peaches, p, sell for $1.25.
Simora [160]

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

You can use systems of equations to solve this.

3a+2p = 1.25

5a+p = 1.5

Multiply the second equation by 2.

3a+2p = 1.25

10a+2p = 3

Subtract the bottom from the top

-7a= -1.75

Divide by -7

a= 0.25

Each apple is $0.25 (in this case, the peach also costs $0.25)

5 0
2 years ago
Sara rolls a fair dice 600 times.<br> How many times would Sara expect to roll a six?
masya89 [10]

Answer:

100

Step-by-step explanation:

possibility of getting 6 in one roll = 1/6

Possibility of getting 6 in 600 rolls = 1/ 6 x 600 = 100

I hope im right!!!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A line Segment is part of a line that is bounded by two distinct end points. True or False?
    6·2 answers
  • 3) 3(2x + 4) ..............PLS.........HELP.......WITH........QUESTION
    14·2 answers
  • four fifths of senior class went to prom. if 324 seniors went to prom, how many are there in the senior class
    11·2 answers
  • Solve for x: -x^2+5x+6=0
    13·1 answer
  • Slove the Equation <br> -8(k + 46) = -5.<br><br> (Please include step-by-step)
    11·2 answers
  • Find a vector b if:<br> It has the same direction as 2,-1<br>and has<br>length of 3 units​
    10·1 answer
  • Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
    9·2 answers
  • Monica paid sales tax of $105 when she bought a new TV. If the sales tax is 5%, what was the cost of the TV?​
    9·1 answer
  • Bloussanoma Evaluate the expression when a = 7 and b=9. <br>a+5b=??<br>​
    8·1 answer
  • The following table presents the time taken to review articles that were submitted for publication to a particular journal durin
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!