U should Divide the ones first then the tenths
Answer:
Tiffany purchase the better buy.
Step-by-step explanation:
given data
Tiffany paid = $38
snowflake obsidian = 9 pounds
Tony paid = $19
same type of stone = 3 pounds
solution
Tiffany shopped well in this scenario. Mainly because Tiffany paid less per pound than Tony. This can be calculated by dividing the total amount paid by the amount received by each
so for Tiffany
= $38 ÷ 9
= $4.22 per pound
and for Tony
=$19 ÷ 3
= $6.33 per pound
so that here Tiffany paid $4.22 per pound and Tony paid $6.33 per pound
so here whole $2.11 more than Tiffany
so that with this Tiffany purchase the better buy.
B) $8,250
explanation: since you have a total of 1800 sq ft and it’s $55 dollars per sq ft for the yr, you would start by finding how much it would cost for a year by taking $55 x 1800 sq ft= $99,000 then since you are trying to find the rent for a month you would take the yr value ($99,000) and divide it by 12 since there are 12 months in a yr
99,000/12 = $8,250
Answer:
x = 5
Step-by-step explanation:
Given that,

Cross multiplying both sides,

Taking like terms together,

So, the value of x is equal to 5.
Answer:
7.5 feet
Step-by-step explanation:
4/5=6/x
cross multiply
4x=30
x=7.5