1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BARSIC [14]
3 years ago
12

What is the solution to this system of linear equations?

Mathematics
1 answer:
maria [59]3 years ago
5 0
It’s (-1, 3), I hope this helps! ☺️
You might be interested in
An opera house has a seating capacity of 872 people with each ticket costing 50 Rupees .If the opera house is running for 15 day
Nataly_w [17]

Answer:

654000 Rupees

Step-by-step explanation:

If we assume that the opera house was full every day then it would be 872 x 50 for the price of 1 day

872 x 50 = 43600

We multiple that number by the amount of days open so is would be 43600 x 15

43600 x 15 = 654000

Therefore it will make 654000 Rupees

7 0
3 years ago
veena ate lunch at a deli. she ordered a turkey sandwich for $9.25 and a salad for $4.35. the tax was 7.5%. what is the amount o
julsineya [31]
The amount of tax is 1.02
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you horizontally compress exponential function f(x)=2^x by a factor by a of 5, which of these is the equation of the new func
Zolol [24]
The anwser is -2x my dude 

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Let's say Jose deposited $2,700 into a CD account with an Annual Percentage Rate
sergey [27]

Answer:

$3283.2

Step-by-step explanation:

Given data

Principal= $2700

Rate= 4%

Time= 5 years

Required

the final Amount A

The compound interest formula is

A=P(1+r)^t

Substitute

A=2700(1+0.04)^5

A=2700(1.04)^5

A=2700*1.216

A=$3283.2

Hence the balance in the account after 5 years is $3283.2

5 0
3 years ago
Which statement holds true for a skewed histogram showing a distribution of the weights of students in a class?
Papessa [141]
A is it and that might help


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many feet would a person have to cover to prepare a meal in Kitchen A?
    12·2 answers
  • I need someone whose willing to help me with the other 100 questions i dont know (not joking) BUT PLS HELLPPPP
    5·1 answer
  • A 2 pound of bag of corn costs $3.52. What is the price per ounce?
    6·1 answer
  • Mark, Bridget and Sushil share £14 in a ratio 2:3:2. How much money does each person get?
    5·1 answer
  • PLEASE HELP EXPLAIN THIS!!!!!
    6·2 answers
  • How do you solve y=3-x<br> 2x+y=6
    8·1 answer
  • What is the range of the function y= 2e7-1?
    9·2 answers
  • 4a+b−5<br><br> A 2<br> B 6<br> C 7<br> D 14
    10·1 answer
  • You have read 4 of the books shown. Which choice shows 2 ways of writing the fraction of these books that you read?
    15·2 answers
  • The softball team is selling hats. John bought 3 for $24.00. Stacey bought 5 for $40.00. Jim bought 2 for $16.00.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!