Hello!
To find the price of one marker you divide the price paid by the amount of markers bought
6 / 20 = 0.30
A marker cost $0.30
The answer is $0.30
Hope this helps!
They collected 300 cans in all. I did this by multipying 63 by 100 (6300) then divided it by 21. I hope this helps!
Answer:
There are only 3 differences perform
Step-by-step explanation:
I. If x is negative, y is negative then the answer is possitive
eg. x is -2, y is -3
-2 × -3 = 6
II. If x is negative, y is positive then the answer is negative
eg. x is -1, y is 2
-1 × 2 = -2
III. If x is possitive, y is possitive then the answer is positive
eg. x is 2, y is 5
2 × 5 = 10
Alt. No matter how long x, y, z, a, b there always apply only 3 rules above. Multiply or Devide are the same rule.
Ask me for anything :D