1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zlopas [31]
3 years ago
9

What two numbers multiply to 56 and add to - 18?

Mathematics
1 answer:
Dmitry [639]3 years ago
6 0
You can use prime factorization to figure this out. 
<span>

4 x 14 = 56
4 + (14) = 18

Final answer: </span>4 and 14
You might be interested in
A wholesaler buys a pair of sunglasses for $5.50 each. He then marks up the wholesale cost 80% to create a retail price for his
lorasvet [3.4K]
.80+5.50=6.30

6.30+.07=6.37

 so 6.37 would be it
8 0
3 years ago
the age of three sibling leon,kelly,and jack are in the ratio 3: 5: 6:. the sum of their age is 42 years.how old is kelly?​
yarga [219]
Kelly would be 32 years old
5 0
2 years ago
How do I put this in slope intercept form from the line in the graph? #4
vichka [17]
You're given the y-intercept, which is (0,5), so to complete the slope intercept form, you now need to find the slope. slope is the change in y over the change in x, so take points (4,-1) and (2,2) for instance and apply the formula; -1-2= -3 and 4-2=2, so the change in y is -3 and the change in x is 2. to find the slope, you divide change in y by change in x, which is -3/2. from here, you can gather that the slope intercept form is y= -3/2x + 5
5 0
2 years ago
Roger is making sandwiches for a picnic. He has a choice of white or wheat bread. He has a choice of turkey, roast beef, chicken
BigorU [14]
The answer is b.6 because if you go through and look at each available type of sandwich to make you will get six different selections
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
It costs $3.75 for 25 oz. of candy or $6.30 for 90 oz. of candy. Which is
Art [367]

Answer:

90 OZ.

Step-by-step explanation:

You have to divide the ounces by the price to see how much $1 per ounce costs.

25 divided by 3.75 = 6.6 Ounces for $1

90 divided by 6.30 = 14.28 ounces for $1

8 0
3 years ago
Other questions:
  • One number is five times another number. Their sum is 42. What are the two numbers?
    11·2 answers
  • 1/3 ÷ 2 = ?<br> in fractions
    14·2 answers
  • Can someone please help me answer this question?​
    7·2 answers
  • What is the area of a trapezoid with one base being 10 units, another base being 14 units, and a height of 6 units?
    6·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (3, 6) and (1, 2)? Write your answer in simplest form.
    5·1 answer
  • Find the equation that shows the relationship between the number of pens, p, and the
    14·1 answer
  • F(x) = 3√2x<br>g(x) = 3x + 1​
    11·1 answer
  • The area of the triangle below is 5.52 square feet. <br> What is the length of the base?
    12·1 answer
  • I need help on number three please help me because I’m not going to be able to be on here much longer and I really need this don
    6·1 answer
  • A commercial airplane broke a record when it traveled 5,540 kilometers from new york to london in 5 hours because of a strong je
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!