1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
quester [9]
3 years ago
10

A^2-5a+6 ((factor and solve))

Mathematics
1 answer:
Yakvenalex [24]3 years ago
7 0

Answer: a^2 - 5a + 6

(a-6)(a+1) = 0

Step-by-step explanation:

(a-6) = 0

a=6

(a+1) = 0

a = -1

You might be interested in
7/12 + 6/12 + 2/12 =
OleMash [197]

Answer:

1 1/4

Step-by-step explanation:

hope it helps ^^

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLS AWNSER NOW
sattari [20]

Answer:

600

Step-by-step explanation:

2000/10=200. 200x3=600

4 0
2 years ago
Can someone please do these!!
Wewaii [24]
For number 2. The answer is $6.49
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A magazine subscription costs $29.88 for 12 issues or $15.24 for 6 issues. Which subscription costs more per issue? How much mor
Valentin [98]

Answer:

The magazine that cost $15.24 for 6 issues cost more by $0.60/60 cents.

Step-by-step explanation:

Since $15.24 is 6 issues each and you need to even out the issues add $15.24+$15.24 then you would get $30.48, because its 15.24 each 6 add them both and it would be 12 issues. And the first issue $29.88 for 12 issues is  only $29.88 while the other is $30.48 so the one with 6 issues/the second cost more than the first.

60 cents more because 29.88+60=30.48.

3 0
3 years ago
What is array line look like
Afina-wow [57]
This is the best i could find

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How many different ways can the letters of "barrette" be arranged?
    8·1 answer
  • Domain, range, symmetry and asymptotes of f(x)=sec2x
    5·1 answer
  • You are feeding your dog Mick’s Dog Food. It costs $12.95 for a 30-pound bag. You feed a very large dog 3.5 cups of food per day
    10·1 answer
  • Help plz plz plz plz plz plz plz
    13·1 answer
  • Plz help me with number2 plz show work thanks
    8·1 answer
  • Identify A, B, and C<br><br> -6x2-5x+3=-8X2-4x
    14·1 answer
  • 6 is the ______ root of 36​
    9·2 answers
  • 444 markers cost \$7.04$7.04dollar sign, 7, point, 04. Which equation would help determine the cost of 777 markers? Choose 1 ans
    13·1 answer
  • E) 3(5-9)-18:(-6)+13<br> BEDMAS
    5·1 answer
  • ❗NEED HELP ASAP PLEASE ❗
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!