1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tamiku [17]
3 years ago
8

The length of a rectangle is 4 more than its width. The area of the rectangle is 21m2 . What is the measure of the width?

Mathematics
2 answers:
Citrus2011 [14]3 years ago
7 0
Its 3m i just took it and put the answer 4m in and it said it was wrong
iris [78.8K]3 years ago
6 0
Length(l)= 4+ w
Width(w)=w
Area(A)= 21m^2

so keep in mind Area= Length × width

A= l×w
21=(4+w)(w)
21= 4w+ 2w
21=6w
w=3.5

The width is 3.5m

so the answer is about 4m
You might be interested in
Divide £88 between Bill and Sam. If Sam gets
Lynna [10]
<h3>Answer:  £66</h3>

Your teacher may want you to leave off the pounds sign.

==========================================================

Explanation:

x = amount Bill gets

3x = amount Sam gets, because he gets three times as much

x+3x = 4x = total amount of money

4x = 88

x = 88/4

x = 22

Bill gets £22

3x = 3*22 = 66

Sam gets £66

Note that 22+66 = 88 to help confirm the answer.

4 0
3 years ago
How many hours would someone who earns $7.50 per hour have to work to earn $116.25?
Levart [38]
Lets look at the information we have:-

$7.50 per hour
How many hours to earn $116.25?

To answer this we will divide. Lets do it:-

116.25 ÷ 7.50 = 15.5
15 and a half hours.

CHECK OUR WORK:-

15.5 × 7.50 = 116.25
We were RIGHT!!

So, to earn $116.25 when getting paid $7.50 per hour you would need to work for 15 and a half hours.

Hope I helped ya!!! 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
(07.03)
Sloan [31]
The answer would be log base 2 of 6 over log base 2 of 3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete the following proof. Prove: In an isosceles triangle, two medians are equal.
Paraphin [41]

Answer:

Midpoint of AB              = (0 + 2a / 2 , 0 + 0 / 2) = (2a / 2 , 0 / 2) = (a,0)

x coordinate of point c = a

                                  N = (0 + a / 2 , 0 + b / 2) = (a / 2 , b / 2)

                                  M = ( 2a + a / 2 , 0 + b / 2) = (3a / 2 , b / 2)

                                MA = √(3a / 2 - 0)² + b / 2 - 0)²

                                       = √(3a / 2 )² + (b / 2) = 9a² / 4 + b² / 4

                                NB = √(a / 2 - 2a)² + (b / 2 - 0 )²

                                      = √( a / 2 - 4a / 2)² + (b / 2 - 0)²

                                      = √(-3a / 2)² + (b / 2)² = √9a² / 4 + b² / 4

Step-by-step explanation:

I tried my best hope its correct :0

8 0
2 years ago
The two-way table shows the number of students that would rather be a member of the band or chorus if they could only choose one
sergey [27]

Answer:

There are 18 students in Grade 7, 10 are in band, so 10/18 = 0.56 are in band.

There are 12 students in Grade 8, 10 are in band, so 10/12 = 0.83 are in band.

Students in Grade 8 are more likely to be members of the band.There are 18 students in Grade 7, 10 are in band, so 10/18 = 0.56 are in band.

There are 12 students in Grade 8, 10 are in band, so 10/12 = 0.83 are in band.

Students in Grade 8 are more likely to be members of the band.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP!!
    15·1 answer
  • Would this event be labeled as independent probability or conditional probability?
    9·1 answer
  • Complex zeros of 4x^4-13x^3+31x^2+293x-75
    6·1 answer
  • For each hour he babysits Anderson earns 1 more than half of Corey's hourly rate Anderson earns $6 per hour which equation can b
    13·2 answers
  • Helppppppppppp please!!!
    15·1 answer
  • Maria made 5 withdrawals from her bank account of $35 each . What was the total change to her bank account?
    6·2 answers
  • Use the ratio table to find the unit rate with specified units.
    13·2 answers
  • The Meyer family spent $65 on dinner and left a 20% tip. What was the total cost of their meal?
    5·1 answer
  • There is 40% decreased in price on a sale it is further decreased by 5%,find the total decreased percentage.
    7·1 answer
  • If 10 men takes 5 days to dig a hole. how long will 2 men take to do the same work?​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!