1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Travka [436]
3 years ago
8

If the prices of X and Y are $2 and $4 per unit, respectively, and this consumer has $10 in income to spend, to maximize total u

tility, this consumer should buy:
Business
1 answer:
DaniilM [7]3 years ago
4 0

Answer: 1 unit of X and 2 units of Y

Explanation: Total utility is the complete satisfaction you get from maximising usage of a quantity of a good or service. However another element also needs to be considered, and that is marginal utility. Marginal utility is the satisfaction you get from consuming an additional quantity of a good or service.

Both these factors are important as they determine how much of each product the consumer should buy. To maximise total utility, the consumer must use the full $10 income. But the question still stands as to which combination of products should the consumer purchase.

To make it fair the consumer should start by purchasing one of X and one of Y, and keep taking one of each (starting with X) to keep it fair. However after taking one of X, worth $2, and one of Y, worth $4, there is only $4 left. That means that if the consumer then takes one of X there will be $2 left, disallowing the consumer to afford X, and thus making the purchases unfair. Therefore in terms of meeting the marginal utlility, it is better to then swop to purchasing Y with the remaining $4, and maximising the consumer's total utility.

You might be interested in
Today, music in the western world focuses on the pentatonic and whole-tone scales.
Zolol [24]

Answer:

False

Explanation:

3 0
3 years ago
Assume that you are a consultant to Lotte Inc., and you have been provided with the following data: D1 = $0.67; P0 = $27.50; and
Eduardwww [97]

The cost of equity from retained earnings based on the DCF approach=9.44%

Explanation:

  • The cost of equity from retained earnings based on the DCF approach can be calculated as follows,
  • For D1  = $0.67
  • For P0 = $27.50
  • For  g = 7.00%
  • Therefore, rs = \frac{D1}{PO} + g
  • The answer is =9.44%

8 0
3 years ago
​A(n) _____ is a person who organizes and starts a​ corporation, negotiates and enters into contracts in advance of its​ formati
Nutka1998 [239]

Answer: Promoters

Explanation:

 A promoters is the person in an organization who start the corporate and manage the investors for the financial purpose. The promoters has ability to handle and also understand the actual requirement of the customers.  

 The main responsibility of the promoters is that they done all the necessary formalities regarding the organization investing registration and they also deal with the contracts in the business.

They also promote the company or organization by gain maximum project through the investing process.

6 0
3 years ago
Paula inherits a home on July 1, 2019 that had a basis in the hands of the decedent at death of $290,000 and a fair market value
Airida [17]

Answer:

her recognized gain on the sale of her old principal residence is $193,000 and her basis in the inherited home is $600,000.

Explanation:

Recognized gain on sale of old house

= ($600,000 - $125000) - $30,000 - $2000

= $443,000

Paula's recognized gain = $443,000 - $250,000

                                         = $193,000

Her basis in the inherited home = $500,000 + $100,000

                                                      = $600,000

Therefore, her recognized gain on the sale of her old principal residence is $193,000 and her basis in the inherited home is $600,000.

4 0
3 years ago
Pasternik Company produces and sells two products, Alpha and Zeta. The following information is available relating to its setup
ryzh [129]

Answer:

E) None of these answer choices is correct.

Explanation:

<u>Overhead bases on labor hours:</u>

250 units / 25 per batch:  10 batch

total overhead cost: $ 2,000 setup per batch x 10 batch= $ 20,000

20,000 overhead cost / 1,000 labor hours = 20 dollars per hour

1,000 labor hours / 250 units of output: 4 labor hours per unit

4 labor hours x $ 20 = $ 80

<u>Overhead based on activity:</u>

Setup cost: 2,000

units per batch: 25

$ 2,000 / 25 units = $ 80

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Why do we got to pay for this stuff ?
    8·2 answers
  • A(n) _____ résumé is the most popular format. It places information in order from most to least recent. Employers tend to prefer
    6·1 answer
  • You have been pricing an MP3 player in several stores. Three stores have the identical price of $300. Each store charges 24 perc
    13·1 answer
  • A company has revenue of $1000 in 2009. Our current estimate is that revenues will grow 25% per year. Our profit each year will
    5·1 answer
  • Which contingency of power are unions mainly applying by going on strike at a critical time in the company's business cycle
    6·1 answer
  • Terp Bank obtains a relatively large portion of its funds from conventional demand deposits as it creates many branches with man
    9·1 answer
  • If the interest rate is 8%, what is the 4-year discount factor? What is the 4-year annuity factor? What is the relationship betw
    5·1 answer
  • Carla wants to start a new software company, but she lives in a remote community where few skilled software programmers live. Wh
    5·1 answer
  • In shopping for a new laptop computer for her master's degree program, Joelle has narrowed the alternatives to four brands. She
    9·1 answer
  • Range Economies of Scale Constant Returns to Scale Diseconomies of Scale More than 400 bikes per month Fewer than 300 bikes per
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!