1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRINA_888 [86]
3 years ago
14

Cross multiplication

Mathematics
2 answers:
Agata [3.3K]3 years ago
7 0
My answers to the numbers listed are the ones that are greater
7. 2/5
8. 2/3
9. 4/5
10. 3/4
11. 3/5
12. 3/4
13. 2/3
14. 3/4
15. 2/3
16. 2/6
17. 3/4
18. 6/8
19. 2/3

This isn’t cross multiplying though
denis23 [38]3 years ago
3 0

Answer:

7. 5/6 8. 3/12

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Type a digit that makes this statement true.<br><br> 5,072,<br> 00 is divisible by 8.
lina2011 [118]

The divisibility rule for 8 is that the last three digits have to be divisible by 8.

The third digit of 5072_00(from the right) could be 2, 4, 6, 8, or 0, because 200, 400, 600, 800, and 0 are divisible by 8.

Pls give brainliest.

6 0
2 years ago
What is the distance between the points (–3, 4 and (–7, 4?<br> a. 0<br> b. 3<br> c. 4<br> d. 10?
miskamm [114]
Try graphing it to help, but since it's not a slanted line (because the y-values are the same), you just do x1-x2:

-3 - -7 = 4
5 0
3 years ago
Jim and Tony are in opposing teams in a soccer match their running after the same ball Jim's path is the line Y equals 3X Tony's
Gekata [30.6K]
y=3x

y=2x+100

y=y

3x=2x+100

x=100

y=3(100)

y=300

Answer: (100,300)
5 0
3 years ago
The perimeter of a rectangle is 52 cm and its area is 144 square centimeters. Find the dimensions of the rectangle.
nordsb [41]

Answer:

hello there how are you today

4 0
3 years ago
Granma bought a dozen winter lollipops. The lollipops cost $12 for 24 lollipops. She also buys three winter cakes that cost $28
777dan777 [17]

Answer:

108 dollars

Step-by-step explanation:

Cause first you have to find the unit rate of one lollipop which is 2 and then multiply that by a dozen which is 12 and you add that to the product of 3 times 24 which is 84 and 84 plus 24 gives you 108 and then you put the unit on it dollars so 108 dollars

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A copy machine makes 28 copies per minute. How many copies does it make in 3 minutes and 45 seconds?
    12·1 answer
  • You are paid $82.50 for 7 and a half hours of work what is your rate of pay
    14·2 answers
  • Directions: Name all sets to which each value belongs.
    11·1 answer
  • Aria drank 500 milliliters of water after her run. Her best friend, Andrea, drank 0.75 liter of water. Who drank more?
    11·1 answer
  • It should take 5.22 minutes to clean a shower. You have 5 showers that need to be cleaned. How many minutes should it take for y
    14·1 answer
  • Giving 10 dollars cashapp to whoever does this<br> https://brainly.com/question/19369687
    14·1 answer
  • 1.99 divided by 3 to the nearest cent.
    8·1 answer
  • I need help with my homework​
    6·1 answer
  • What is the variable of 7m + 3​
    5·2 answers
  • Find the distance between two points <br> (4,6) and (4,-2)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!