1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nady [450]
2 years ago
7

What is the unit rate for $15 for 4 quarts

Mathematics
1 answer:
Ksju [112]2 years ago
6 0
The answer is $3.75.

You might be interested in
marvin the math magician has a problem for you. he wants to buy some magic wands and some magic hats. the wands cost $8 each and
tensa zangetsu [6.8K]
He will pay $131 for all that stuff

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation for x. the square root of the quantity x plus 4 end quantity minus 7 equals 1
HACTEHA [7]

Answer:

<h2>x = 60</h2>

Step-by-step explanation:

I hope it helps :)

\sqrt{x+4} -7=1\\\mathrm{Add\:}7\mathrm{\:to\:both\:sides}\\\sqrt{x+4}-7+7=1+7\\\sqrt{x+4}=8\\\mathrm{Square\:both\:sides}\\\left(\sqrt{x+4}\right)^2=8^2\\x+4=64\\x = 64-4\\x = 60

3 0
2 years ago
Joe has a 28 foot long board. He needs to cut it into 24 equal length parts.How many feet should each section of the board be?
Ilya [14]
28 divides by 24 is 1.1666667 which rounds to 1.17 <——answer
6 0
3 years ago
I need to find the volume of a sphere
Feliz [49]

Answer:

523.6

Step-by-step explanation:

Following the calculation, and 3.14 for pi, the answer would be 523.6

8 0
3 years ago
How do i answer a • a • a • r • r using exponents
Maru [420]

Answer:

a^3 +r^2

Step-by-step explanation:

a is multiplied three times so it goes to a^3

r is multiplied twice so it goes to r^2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please answer as soon as possible!!! Thank you
    12·1 answer
  • Which trigonometric ratios are correct for triangle ABC? Check all that apply.
    6·1 answer
  • David and Amarita had an equal number of marbles.After amirita gave 50marbles to David, he had 5times as many marbles as her. Fi
    7·1 answer
  • Write the equation of a line, in slope intercept form, that has a slope of 1 and passes through the point (2, 4).
    11·2 answers
  • How do you multiply polynomials by using the distributive property?
    13·1 answer
  • The Phrase "Canada is on Sale" is often said when Americans visit Canada. What do you think this means? Is the U.S. ever "on sal
    11·1 answer
  • Mikayla is buying deli meat and cheese for sandwiches for a family reunion. How much will she spend on 4.5 pounds of ham and 3.5
    9·2 answers
  • Mr. Gary wrote the sequence below on the board.
    10·2 answers
  • Factor the expression (20a+4)-(14a-12)
    8·1 answer
  • 45six +13six <br><br> Carry out the addition shown using base six notation
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!