1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikklg [1K]
3 years ago
10

I need to know how to answer this

Mathematics
1 answer:
ArbitrLikvidat [17]3 years ago
5 0

Answer:

3(2x - 5)(x  + 2)

Step-by-step explanation:

6x^2 - 3x - 30

= 3(2x^2 - x - 10)

= 3(2x - 5)(x  + 2)   (answer).

You might be interested in
The greatest integer that satisfies the inequality 1.6−(3−2y)<5
Cerrena [4.2K]

Solve the inequality 1.6-(3-2y)<5.

1. Rewrite this inequality without brackets:

1.6-3+2y<5.

2. Separate terms with y and without y in different sides of inequality:

2y<5-1.6+3,

2y<6.4.

3. Divide this inequality by 2:

y<3.2

4. The greatest integer that satisfies this inequality is 3.

Answer: 3.

6 0
3 years ago
A landscape business charges $50 to deliver rocks. The cost of the rocks are $27 per cubic yard. write and solve a linear equati
Nuetrik [128]
<h2>Answer: 27x + 50 = y, $266</h2>

Step-by-step explanation:

First, let's form a linear equation that will help us find out how much that will cost.

Let's set x = the cubic yards of rocks delivered and y = total cost.

First, we know that the business charges 27 dollars for every x that you buy. That can be shown with a multiplication expression:

27x

Next, we know that the business charges a fixed fee of $50 for their services. This fee would be <em>added on</em> to the amount that they charge for the rocks that you buy.

<h2>27x + 50 = y</h2>

That's our linear expression! Next, we need to find out the <em>total cost</em>, y, when you need 8 cubic yards of rocks delivered, x.

To solve this, we need to substitute values for at least one of our variables.

Since 8 describes the cubic yards of rocks delivered, we can substitute 8 for x.

But we don't know y, the total cost- that's what we're solving for! In other words, we're solving for y.

Let's just substitute in what we know:

27(8) + 50 = y.

216 + 50 = y

<h2>y = 266</h2>

So, we know that it would cost $266 dollars to have 8 cubic yards of rocks delivered to a site.

By the way, you can also graph your linear equation to find the corresponding y-value to 8 as another way to solve your problem.

7 0
3 years ago
P=$222 r=12% Y=10 A=?
sergey [27]
To solve for the A or the principal amount plus interest you can use two formulas:

A = P + I

Where: P = Principal
             I  = Interest

or you can use 

A = P (1+ rt)

Where: P = principal
             r  = rate in decimal
             t  = time in years

With your given you can use the second one, without having to use the first. 
Given that the Principal amount is $222 and the rate is 12% and time is 10 years, we first need to convert your rate into decimal by dividing the value in percent by 100 which will yield 0.12. 

Then now we can just input the data that you know into the formula:
A = P(1+ rt)
   = $222(1 + (0.12)(10))
   = $222(2.2) 
   = $488.40

Your A is then equal to $488.40

If you need to get the simple interest all you need to use is the first formula given:

A = P + I
for the interest you transpose the P to the side of the A and you will get:
I = A - P
  = $488.40 - $222
  = $266.40

$266.40 is the added interest to the principal amount. 
7 0
3 years ago
Help once again !!!!
alekssr [168]
The answer is a rotation
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If ◻SLED ~ ◻PARK which of the following statements are incorrect?
san4es73 [151]

Answer:

  ◻DELS ~ ◻KARP is incorrect

Step-by-step explanation:

All of the similarity statements have corresponding letters in the same order except ...

  ◻DELS ~ ◻KARP . . . . (incorrect)

_____

The correct version would be ...

  ◻DELS ~ ◻KRAP

3 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help on question #20 please!!!! Also show work!!! And tell me why the answer to the problem is correct. THANK YOU!!!
    10·1 answer
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • 1.The length of a ship model is 3% of the length of the actual ship. The model is 1.5 M long. How long is the actual ship? ____M
    12·1 answer
  • What percentage of 100 is 70
    13·2 answers
  • 8.0x=x^3+3.0x^2 solve for x
    14·1 answer
  • Three over four times one over five
    11·2 answers
  • Norma made quilts and sold them at a craft show. The cost of fabric for each quilt was $13.55. She sold each quilt for $35. The
    5·1 answer
  • I have no idea.... please help. And explanation would be me most helpful thing at this point
    8·1 answer
  • Help me plsssssssssssssss
    11·1 answer
  • Suppose f(x)=2^x. What is the graph of g(x)=1/3f(x)?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!