Answer:
The better deal is first vendor bag.
Step-by-step explanation:
Given : A corn vendor at a farmers market was selling a bag of 8 ears of corn for $2.56. Another vendor was selling a bag of 12 for $4.32.
To find : Which bag is the better deal?
Solution :
To compare which is better we find the unit rate of both vendor rate.
The selling price of first vendor of 8 ears of corn for $2.56.
The selling price of 1 bag is
The selling price of 1 bag is $0.32.
The selling price of second vendor of 12 ears of corn for $4.32.
The selling price of 1 bag is
The selling price of 1 bag is $0.36.
The unit price of first vendor bag is lower than second vendor.
So, the better deal is first vendor bag.