Answer:
linear
Step-by-step explanation:
it would be linear because there is a constant rate of change
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.
6m+4 = 8m
8m-6m = 4
2m = 4
m = 2
if you are asking for 4m, then it would be 4(2) = 8
F(x) = 2x and G(x) = x^2 + 2
(G - F)(x) just means we subtract the functions from each other.
x^2 + 2 - 2x
Let's rearrange the expression
x^2 - 2x + 2
$300 because 300x2=600 then 75x8=300 and 600+300=900