1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WARRIOR [948]
4 years ago
15

HURRY 40 POINTS !!!!!!!!! A person runs 1/4 of a mile in 1/32 of an hour. Compute the unit rate by setting up a complex fraction

and simplifying.
A) 4 miles per hour
B) 6 miles per hour
C) 8 miles per hour
D) 12 miles per hour
Mathematics
2 answers:
hram777 [196]4 years ago
5 0

I am not sure, but the best answer should be 8 miles per hour

son4ous [18]4 years ago
5 0

c or 8 miles per hour and it's correct becuase I did with calculations

You might be interested in
Consider the following figure.<br><br> Decide if each similarity statement is true or false.
Alex17521 [72]
I think it is but I’m not sure True
7 0
3 years ago
As the city planner of Right City, you are responsible to report information to help the Board of Supervisors make decisions abo
arsen [322]

Answer: I took a screen shot hope it helps

 

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Which is a better deal? 5 pens for $1.85 OR 8 pens for $3.12 ? find the unit rate
ratelena [41]

Answer:

5 pens

Step-by-step explanation:

1.85 divided by 5 is .37

3.12 divided by 8 is .39

so 1.85 is a better deal

8 0
3 years ago
56 1/4% in simplest form. don't understand how to do it
Illusion [34]
I'd turn the fraction into a decimal. 56.25% but the answer in simplest form is <span>-5/7(2/5). i hope this helped you. :)</span>


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Samantha is going on vacation for the summer and is trying to choose between two different plans. The first plan costs $450 for
ziro4ka [17]
Pretend the cost of the hotel is called "x" and the amusement park is "y"
make the equations.
450=3x+2y  and  700=5x+3y
since you're solving for amusement park, you basically just solve for y
multiply the first equation by 5 and the second equation by 3.
2250=15x+10y  and  2100=15x+9y
these are a system of equations so subtract one from the other to cancel the x values away.
150=y   so the answer is that a day trip to the amusement park costs $150
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following are statistical questions? Select all.
    8·1 answer
  • What is the area of the enlarged trapezoid?
    14·1 answer
  • Total volume of tree?
    9·1 answer
  • What are the possible degrees for the polynomial function?
    13·1 answer
  • The length, height, and width of a cube are multiplied by 6. What effect does this have on the surface area of the cube?
    12·1 answer
  • Find the value of X <br> help asap plz
    8·2 answers
  • Solve ABC triangle if b=15, c=13, and A=50 <br> Emergency question!! Please help right now!!
    6·1 answer
  • Transform the equation.
    5·2 answers
  • Mr. Lim is building a deck. He cuts a 9 foot piece of wood into
    10·1 answer
  • What is the roots of f(x)=-x^2-6x-14
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!