1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kaylis [27]
3 years ago
7

The made 9 pounds of fudge . The fudge was separated into 3/4 pound blocks . They sell each block for $6.50 .if they sell all th

e fudge ,how much money will they make

Mathematics
1 answer:
Flauer [41]3 years ago
3 0
Number 16, he put 1/2 of his money into his savings and took the rest to spend. So fraction of his amusement park money he spent on rides and popcorn is (1/5 + 3/4) x 1/2 = 19/40 <=> A

Each 3/4 pound block for $6.50. So each pound block will be $6.50 x 4/3 = 26/3. They have 9 pounds of fudge, money they will make is 26/3 x 9 = $78
You might be interested in
A garden snail moves 1/6 foot in 1/3 hour. Find the speed of the snail in feet per hour
Arisa [49]
(1/6 ft)/ (1/3 hour)= 1/2 ft/hour

The final answer is 1/2 ft/hour~
6 0
3 years ago
5x+18/8 = x/4 <br> Solve for x
ollegr [7]

Answer: x= -9/19

Step-by-step explanation:

5x+18/8=x/4

5x+ 9/4=x/4

5x+9/4-9/4=x/4-9/4

5x= x-9/4

5x(4)=x-9/4(4)

20x=x-9

20x-x=x-9-x

19x=-9

19x/19=-9/19

x=-9/19

8 0
3 years ago
GIVING BRAINLESS PLEASE HELP THIS IS THE LAST QUESTION I HAVE ILL EVEN MAKE U FREE ART! Just HELP
Novosadov [1.4K]

Answer:

number 1 is $15 if i figure the rest out i will comment

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The expression c + 0.07c can be used to find the total cost of an item with 7% sales tax, where c is the cost of the item. Use t
Nataly_w [17]

The total cost of the item at the value of $25 and a tax of 7% is $26.75

<h3>Total Cost </h3>

Given Data

  • Tax = 7%
  • Cost of item c = $25

We have the given expression to find the total cost which is

Total = c + 0.07c

Substituting our given data into the expression we have

Total = 25 + 0.07*25

Total = 25 + 1.75

Total = $26.75

Learn more about total cost here:

brainly.com/question/25109150

3 0
2 years ago
Which of the following is the difference of two squares
Roman55 [17]

Answer:

2nd option

Step-by-step explanation:

A difference of squares has the general form

a² - b²

where the terms on either side of the subtraction ( the difference ) are both perfect squares.

The only one fitting this description is

16a² - 4y²

= (4a)² - (2y)² ← difference of squares

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Danila breeds peregrine falcons
    10·1 answer
  • Mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook
    6·2 answers
  • #10. Would I do 3length•1width•2height?
    6·2 answers
  • Will wanted to make some brownies using the pan shown below.
    12·1 answer
  • Can someone help me with this ???
    15·1 answer
  • Chris needs $858 to buy a computer. She has already saved $575. She gets $15 an hour for babysitting and will babysit 12 hours i
    14·1 answer
  • 6 + (8 x 3) - 9 Enter the value
    10·1 answer
  • Is y=2x+7 a function? <br> Yes or no
    10·2 answers
  • Which of the following represents the greatest percent of change?
    10·1 answer
  • Use formulas to find the lateral area and surface area of the prism.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!