1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igor_vitrenko [27]
3 years ago
13

What is the volume of the cone if the height is 16cm and the radius is 17cm?

Mathematics
1 answer:
V125BC [204]3 years ago
4 0
Ignore the stricked out and for this, you just use the vol. of cone formula.

You might be interested in
What expression shows the distance on the number line between −12 and −1 ?<br><br> Thxxs! ^^
docker41 [41]
-12 and -1 are 11 units apart.
-12-(-1) = -11
The absolute value which is just the number of units is 11. 
Hope this helps you
4 0
3 years ago
4 tons of bark cost $23,600.00. What is the price per pound?
Jlenok [28]

Answer:

5,900

Step-by-step explanation:

you just divide 4 by 23,600.00 and you get 5,900 with is the price per pound

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Math Question plz help
nata0808 [166]

Answer: y = 4/5 - 6.2

y = mx + b

first get the 2 points and plug it in to the equation

y - y1 = m (x -x1)

y - 3 = 4/5 (x - 4)

y - 3 = 4/5x - 3.2

add 3 on both sides

y = 4/5 - 6.2

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
1. Lea owns 800 shares of ABC, Incorporated. On April 6 the corporation instituted a 5-for-2 stock
kotykmax [81]
4.50 and the djndenjssjnensnsjeme
7 0
3 years ago
Point M is located between X and Y on this number line.
charle [14.2K]

Answer:

 √48 could not be M.

Step-by-step explanation:

M must be  between - 2 and 6, so:

a. √48 = 6.93 so this can't be M.

b.   √18 = 4.24 so this could be M.

c and d could also be M.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What tmes what equals 21?
    12·2 answers
  • Please help me out on this problem
    10·1 answer
  • Use the distributive property to create an equivalent expression to 9x+21
    10·1 answer
  • T-shirts are on sale for $4 off he regular price. Jeb buys 5 T-shirts for a total of 45.05, including a 6% sales tax. Which equa
    8·1 answer
  • 105 = u − 125<br> im way too lazy lol
    6·2 answers
  • Which ordered pair is a solution of the equation?
    15·2 answers
  • Manny says that the diagram shows a centroid. Is he correct? Why or why not?
    12·2 answers
  • The quadrilateral below is a rectangle. Solve for x and m
    14·1 answer
  • Each regular polygon has radil and apothem as shown. Find the measure of each numbered angle. ​
    12·1 answer
  • Studying a group of children from first grade through high school to see the effect of pre-schooling on educational success woul
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!