1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
poizon [28]
3 years ago
11

30 points + Brainliest. Answers are: A. 6 B. 9 C. 12 D. 8

Mathematics
1 answer:
liraira [26]3 years ago
7 0

Red, white and blue

Each color has 3 outcomes

3(outcomes)  x 3 (3 colors) = 9 outcomes

Answer

B. 9

You might be interested in
Is the power produced directly proportional to the wind speed, give reasons for your answer?
yuradex [85]

Answer:

Is the power produced directly proportional to the wind speed.

No.

A proportional function can be described as y = a * x

So (0, 0) is on the graph, not (3, 0).

0 / 3 = 0

3800/6 = 633.33

7600/9 = 844.44

13600/12 = 1133.33

The quotient y/x should be always the same.

4 0
3 years ago
423 times 28 in grid method
agasfer [191]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Please help, will mark brainliest .
yan [13]

18/3=6

24/3=8

21/3=7

The missing side is 7

4 0
3 years ago
Clare bought a new pair of shorts for $ 13.75. This was 25% off the regular price. What was the original price? ( Round your ans
Inessa05 [86]

Answer:

18.3

Step-by-step explanation: Here i'll give you my notes for finding original price

1. make the percent into a decimal

2. subtract the decimal by 1

3. divide the number you just got and the decimal you got from the first step

7 0
2 years ago
How much would $500 invested at 6% interest compounded monthly be worth after 4 years? Round your answer to the nearest cent
Rama09 [41]
1) Compound interest formula:
A = P(1+ \frac{r}{n}) ^{nt}**<span>
**A = amount, P = principal amount, r = rate, n = # of times interest is compunded every year, t = time(in years)
2) Plug numbers in
</span>A = (500)(1+ \frac{0.06}{12}) ^{(12)(4)}
3) Solve
A = 635.24458054

Hope this helped! Good Luck!
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Someone help me with this lol
    10·2 answers
  • Consider the equation x = 5. Which statement is TRUE ?
    9·1 answer
  • The Pumpkin Patch is open every day. If it sells 2,750 pounds of pumpkins each day, about how many pounds does it sell in 7 days
    11·2 answers
  • I can’t figure out what math to do for problem #2
    9·1 answer
  • I notice my dog has gained some weight and so i decided to reduce the amount of food that I feed him daily. I decide to start fe
    13·1 answer
  • PLEASE NEED HELP ASAP TYTY I WILL BE GIVING THANKS!
    15·1 answer
  • Divide x^3-3x^2+x-2/10x^4-14x^3-10x^2+6x-10
    11·2 answers
  • Dilations of a triangle are congruent to the original triangle.
    12·1 answer
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • Which expression is equivalent to?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!