1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maria [59]
3 years ago
14

If the starting celcis is +40 and it changes to 5 degrees colder what’s the final celcis

Mathematics
1 answer:
eduard3 years ago
5 0
<h3>Answer:  35 degrees Celsius </h3>

start at 40 on the number line. Move 5 units to the left to arrive at 35

40-5 = 35

Or you can have a vertical number line. Start at 40 and move down 5 units to arrive at 35.

You might be interested in
I did the other problems but I dont know these can someone please help me?
suter [353]

Answer:

░░░░░▐▀█▀▌░░░░▀█▄░░░

░░░░░▐█▄█▌░░░░░░▀█▄░░

░░░░░░▀▄▀░░░▄▄▄▄▄▀▀░░

░░░░▄▄▄██▀▀▀▀░░░░░░░

░░░█▀▄▄▄█░▀▀░░

░░░▌░▄▄▄▐▌▀▀▀░░ This is Bob

▄░▐░░░▄▄░█░▀▀ ░░

▀█▌░░░▄░▀█▀░▀ ░░ Copy And Paste Him onto all of ur brainly answers

░░░░░░░▄▄▐▌▄▄░░░ So, He Can Take

░░░░░░░▀███▀█░▄░░ Over brainly

░░░░░░▐▌▀▄▀▄▀▐▄░░

░░░░░░▐▀░░░░░░▐▌░░

░░░░░░█░░░░░░░░█░

do it or he will hunt you down and kill u (lets destroy the moderators!!!!!!!!)

we are slowing them down already! good work soilders!

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need this asap someone help me plz
alexandr1967 [171]

Answer:

660 nails

Step-by-step explanation:

Take all of john's nails and multiply by 4.4 because 176/40 is 4.4. Multiply 4.4 by the john's other nails. Add the products together and thats your answer.

5 0
2 years ago
How many pounds of oranges cost $12? Show your work.
Alexus [3.1K]
Is this question lacking information? Because we don't know how much one pound costs.
8 0
3 years ago
HELP!!! 10 points marked brainliest!!!! stuck
nexus9112 [7]
Answer: 43
Explanation: All triangles add up to 180. We can subtract angle Z to get 86. Since X and Y are equal, we can divide 86 by 2.
3 0
3 years ago
Use benchmark fractions to compare 2/9 and 5/6. Part A Which of the following is a benchmark fraction Heather can use to compare
Dimas [21]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

2/9 and 5/6 have a lcm of 30.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the is the unit rate for $2.50 for 5 ounces
    15·2 answers
  • The janitor at a school discovered a slow leak in a pipe. The janitor found that it was leaking at a rate of 4fl oz per minute.
    12·1 answer
  • What is the value of A when we rewrite
    14·1 answer
  • Complete the function table using the function rule f(x)=5x and answer the following questions
    11·1 answer
  • Find the value of two numbers is their sum is 12 and there difference is 4
    13·1 answer
  • Segment AB is being dilated with the center at the origin. The image of A, point A prime, has coordinates of (3.2, 6.4). What is
    8·2 answers
  • What is the direct variation equation if f(x) varies directly with x and f(x)=−18 when x = 3?
    6·1 answer
  • Can anyone help me with this Midterm Advanced Algebra problem. (DONT ANSWER IF YOUR NOT SURE)
    12·1 answer
  • Is 5 in the solution set of x + 3 &gt; 8? Explain
    14·1 answer
  • If 3x+2y=18 find x and y for which the product xy takes its maximum value
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!