1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nezavi [6.7K]
3 years ago
10

Find. The total pay 11.50 per hour for 40 hours.Time and a half for 7 hours

Mathematics
1 answer:
monitta3 years ago
5 0

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

First, you divide $11.50 into 40 hours to find the unit rate for 1 hour, which is $0.287 or $0.3. Then you´d multiply $0.3 by 7.5 to get $2.25

You might be interested in
I need help finding the answer to this problem
Mrac [35]
Sorry do know that one !!☹️
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The ratio of teachers to students at a school is 3:74 there are 2500 students at the school about hiw many teachers are at the s
zhannawk [14.2K]

Answer:

The answer is 101. There are 101 teachers.

8 0
3 years ago
In Ms. Jordan's math class,
vovangra [49]

Answer:

there are 27 female

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Colton bought a pair of sunglasses online for $69. He used a coupon code to get a 30% discount. The website also applied a 20% p
beks73 [17]
12 equals the Suns size and distance
8 0
3 years ago
Solve x<br> 3x+6=42 please help me get this done
Nikitich [7]

<em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em>

<em>Sol</em><em>ution</em><em>,</em>

<em>3</em><em>x</em><em>+</em><em>6</em><em>=</em><em>4</em><em>2</em>

<em>or</em><em>,</em><em>3</em><em>x</em><em>=</em><em>4</em><em>2</em><em>-</em><em>6</em>

<em>or</em><em>,</em><em> </em><em>3</em><em>x</em><em>=</em><em>3</em><em>6</em>

<em>or</em><em>,</em><em>X=</em><em>3</em><em>6</em><em>/</em><em>3</em>

<em>X=</em><em>1</em><em>2</em>

<em>The</em><em> </em><em> </em><em>value</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>X </em><em>is</em><em> </em><em>1</em><em>2</em><em>.</em>

<em>hope</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>helps</em>

<em>Good</em><em> </em><em>luck</em><em> on</em><em> your</em><em> assignment</em>

<em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em><em>_</em>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tell whether the expressions in each pair are equivalent <br><br> 5·(4-4) and 0
    11·1 answer
  • Can someone explain how we solve this problem
    9·2 answers
  • Which expression represents the probability of rolling a 5 exactly three times in ten rolls of a number cube with six sides?
    15·2 answers
  • consider the point A=(1,3) and the line B, given by the equation y=2x-2 write an equation in slope-intercept of the line passing
    5·1 answer
  • A portion of a line or Ray that extends from one point to another point is called what
    15·2 answers
  • Round number to the nearest hundred 293
    12·2 answers
  • Mrs. Jacobs is making several batches of cookies and is using 84 total ounces of chips. The cookies have chocolate chips and pea
    15·1 answer
  • If f(x) = 5x(3exponent) - 2 and g(x) = 2x+1 , find (f+g) (x)
    5·1 answer
  • 3. In the equation below, k is a constant. If x = 9, what is the value of k?<br> Vk + 2 - x = 0
    10·1 answer
  • Last year, Mr Salim bought a car for $120 000. This year, he sold it at a discount of 10%. How much did Mr Salim sell his car fo
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!