1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fenix001 [56]
3 years ago
8

A chain saw requires 5 hours of assembly and a wood chipper 4 hours. A maximum of 40 hours of assembly time is available. The pr

ofit is $150 on a chain saw and $230 on a chipper. How many of each should be assembled for maximum​ profit?
Mathematics
1 answer:
iris [78.8K]3 years ago
8 0
So first you need to by the chain saw and the chipper for $380. It should only take you about 9 hours to assemble it. And lets say that the 31 hours you were looking for the best of the best chain saw and chipper.
You might be interested in
Enter the correct answer in the box.
Mekhanik [1.2K]

The equation in the vertex form of g(x) is:

g(x) = (x + 1)^2 - 38

<h3>How to get the equation of function g?</h3>

We know that g(x) is a translation of 2 units below and 3 units to the left of f(x).

So first, let's rewrite f(x) to its vertex form:

f(x) = x^2 - 4x - 32

The vertex is at:

x = -(-4)/2*1 = 2

The y-value of the vertex is:

f(2) = 2^2 - 4*2 - 32 = -36

Then the vertex form of f(x) is:

f(x) = (x - 2)^2 - 36

If we move this vertex 2 units below, and 3 units to the left, then we have:

g(x) = f(x +3) - 2\\\\g(x) = (x - 2 + 3)^2 - 36 - 2\\\\g(x) = (x + 1)^2 - 38

That is the equation for g(x) in vertex form.

If you want to learn more about quadratic equations:

brainly.com/question/1214333

#SPJ1

6 0
1 year ago
when have you calculated the mean in real life? and do you always have to use math in order to find the mean?
MaRussiya [10]

Answer:

a girl was mean so I had to beat her up

Step-by-step explanation:

that is when I had met a mean person

4 0
3 years ago
When you study algebra, you see relationships in the form of graphs, tables, and equations. These relationships connect independ
Llana [10]
Take an example: The salary per hour:

Assume x (variable) is the number of hours worked and assume THAT THE RATE PER HOUR IS $10, then:
If you work x hours at the hourly rate of$10, you will generate an income,
say, y that is equal the number of hours worked by the rate per hour, that is:

y = 10.x. The more hour(x) you work, the more income(y) you get.
Hence we created a relationship between y and x , or in English, between the earning and the number of hours worked.
Moreover y depends on x, if  there is no x, there is no y and if x increases, y increases. However x is an INDEPENDENT variable because you can
give to x any number & y will follow


3 0
2 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangular flower box holds 1232in^3 of soil. Find the length of the box if it is 22 in. long and 7 in wide
Studentka2010 [4]
The length of the flower pot is 8
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 72÷((6-10)× 3 to the second power)+14-9
    5·1 answer
  • Simplify: 2{10-5+x[1+3(6-2)]}
    5·1 answer
  • Which number is larger -3.4 or -3 1/2 (BTW this is a fraction)? How will graphing these numbers on a number line help you determ
    15·1 answer
  • If the sum of interior angle is 3780 degree.find the number of sides
    14·2 answers
  • Does anybody know what an outlier
    10·1 answer
  • The distance between two stars is 9.0 x 10 to the power of -3 light years. A light year is equal to
    6·1 answer
  • What is the scale factor of this dilation?
    13·1 answer
  • A car is traveling at a steady speed. It travels 1 1/2 miles in 2 1/4 minutes. How far will it travel in 41 minutes​? In 1 hour​
    10·2 answers
  • (Brainliest at Random!!!!!!!!!!!!!!!)
    8·1 answer
  • Can anyone help me please ​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!