1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frosja888 [35]
3 years ago
15

Three times a number w is less than 18. The inequality is

Mathematics
1 answer:
Alla [95]3 years ago
3 0

Answer:

W<6

Step-by-step explanation:

3 times W

So 3W is less than < 18

Do 18 / 3 =6

You might be interested in
Needing help with this problem​
elena-s [515]

Answer:

The answer is x+6

Step-by-step explanation:

The Y intercept from the translated unit and the one before are 6 units apart

7 0
2 years ago
( 1/2 ) ^2<br> HELP!<br> ME!
VLD [36.1K]

Answer:

1/4 is the answer

just multiply 1/2 x 1/2

hope this helps

have a good day :)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Below are two regular polygons. Calculate the value of angle a.​
kodGreya [7K]
There’s no attachment
7 0
2 years ago
Mia counts on in steps of 100 she starts at 946. Write the next number she says
Arada [10]

Answer:

100+946=1046

Ao the next no. Is 1046

4 0
1 year ago
The sum of the lengths of two opposite sides of the circumscribed quadrilateral is 12 cm, the length of a radius of the circle i
nasty-shy [4]

Answer:

60cm^2

Step-by-step explanation:

We assume that is a circumscribing quadrilateral, rather than one that is circumscribed. It is also called a "tangential quadrilateral" and its area is ...

 K = sr

where s is the semi-perimeter, the sum of opposite sides, and r is the radius of the incircle.

 K = (12 cm) (5cm) = 60 cm²

_____

A quadrilateral can only be tangential if pairs of opposite sides add to the same length. Hence the given sum is the semiperimeter.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is between 22.5 and 30
    7·1 answer
  • What are the partial products amira will need to find the products
    13·1 answer
  • Two stores sell the same television for the same original price. Store A advertises that the television is on sale for 30% off t
    14·1 answer
  • What is the missing number in the synthetic division problem below?
    14·1 answer
  • Surds see attached 20 points
    8·2 answers
  • If a can of pineapple costs $3.00 for 40 ounces, what is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • The local museum had 10,000 visitors in 1995.
    14·1 answer
  • Work out the angle x please help.
    8·2 answers
  • I NEED HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • What is the area of triangle ABC if a = 7, c = 11, and B = 100°?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!