1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
3 years ago
14

What’s the Coefficient of a2?

Mathematics
1 answer:
hjlf3 years ago
3 0
The coefficient would be 2.
You might be interested in
After the party, 3 1⁄4 pecan pies remained. The next day, Edward's family ate 1 1⁄4 of a pie. How many pecan pies were left?
vlabodo [156]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Because 3-1 is 2 and 1/4-1/4=0

So 2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
One minus five sixths equals
Gnesinka [82]

Answer: 0.16666666666

Step-by-step explanation:lol

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 2500 amounted to 3500 in 4 years as simple interest .find the rates at wish the interest was charged
Bad White [126]

Answer:

The interest rate per year is 0.1

Step-by-step explanation:

The equation is A = P(1+rt)

Substitute the numbers

3500 = 2500 (1+4r)

solve for r:

3500/2500 = 1+4r

1.4-1 = 4r

0.4 /4 = r

r = 0.1

6 0
2 years ago
Please help me, this is for my math test.
satela [25.4K]

Answer:

c.....division \: property

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find a.<br> Round to the nearest tenth:<br> 27 cm<br> 102°<br> 28°<br> a = [? ]cm
Serjik [45]

have you got this yet ??

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you put the product of x and 8 is less than or equal to 39<br> in a algebraic expression
    15·2 answers
  • Writing a Polynomial Expression to Represent Perimeter A family needs to build fencing around their rectangular home and square
    16·2 answers
  • Is 3/4 multiplied by 7/10 less than 3/4?
    9·2 answers
  • Ill love u forever if u answer correct Point F is reflected over the y-axis to create F’. Use an ordered pair to name the locati
    8·1 answer
  • Please help me idk this
    13·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • What is the sum of the 10th square number and the 2nd cube number?
    8·1 answer
  • Can someone please help me as soon as possible​
    11·1 answer
  • Please help me asap<br><br> ty..
    11·2 answers
  • a cylinder shaped can needs to be constructed to hold 400 cubic centimeters of soup. the material for the sides of the can costs
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!